Ali je čokolada lahko tudi zdravilna?
Znanstveniki ločijo med navadnimi jedci čokolade in tistimi, ki do čokolade izkazujejo posebno nagnjenost, simpatijo in hrepenenje. Pri 40% žensk in 15% moških gre za močno željo ravno po čokoladi in večina od njih trdi, da te želje ne morejo potešiti z drugo hrano.
Čokolada je živilski izdelek iz kakava in dodatkov, navadno v obliki ploščice. Večini njenih ljubiteljev predstavlja veliko več.
Ali čokolada lahko deluje tudi zdravilno? Ali res vpliva na naše počutje? Kaj v resnici vsebuje čokolada?
Čokolada še vedno velja za sladki greh, čeprav so znanstvena spoznanja pokazala, da vsebuje veliko koristnih snovi. Zaradi vsebnosti kakava je pravzaprav čudežno živilo, ki varuje srce in ožilje, obenem pa pomiri in osreči. A se je v poplavi novih superživil to dejstvo kar izgubilo, opozarjajo prehranski strokovnjaki.
O redko katerem živilu se širi toliko nasprotujočih si trditev kot prav o čokoladi, a težko bi našli koga, ki je ne mara. Obtoževali so jo, da povzroča karies, akne, odvisnost, povečuje raven škodljivega holesterola in da redi.
Danes vemo, da povzroča debelost prav toliko kot druga hrana, kadar jo uživamo v pretiranih količinah, in da v resnici vsebuje snovi, ki zavirajo karies, in da stearinska kislina v kakavovem maslu ne dviga ravni holesterola.
Čokoladi so v preteklosti pripisovali zdravilno moč, ponekod je bila na voljo le v lekarnah. V primerjavi s tedanjimi odvratnimi zdravilnimi napoji, je njen sladki okus presenetil marsikaterega bolnika.
Kakšna čokolada je zdravju koristna?
Temna čokolada, za katero res vemo, da je zdravilna mora biti najmanj 70%. Znanstveniki si še niso enotni glede dnevne količine, naj pa bi bila okoli 50g.
Od kakavovca do čokolade
Drevo kakavovca je prav čudežno. Plodovi rastejo direktno iz stebla, kar je v biologiji redkost. Zorijo vse leto, tako, da najdemo na enem drevesu istočasno zrele in nezrele plodove, znotraj katerih se skrivajo kakavova zrna.
Eden od pomembnih faz v procesu izdelave čokolade je fermentacija kakavovih zrn, ki odloča, kakšnega okusa bo čokolada. Sledi sušenje, praženje, mletje, v fazi conchinga se kakavova masa in dragoceno kakavovo maslo spet združita, sledi še temperiranje in vlivanje v kalupe
Kako prepoznamo dobro čokolado?
Čeprav je odkupna cena kakava nizka, se nekateri proizvajalci čokolade odločajo, da ga nadomestijo s cenejšimi surovinami. Zmanjšujejo deleže kakavovega masla in namesto tega dodajajo živalske in rastlinske maščobe. Mlečne maščobe zavirajo absorbcijo antioksidantiv, živalske maščobe pa niso zdrave. Več sladkorja in manj kakavove mase poveča težo izdelka in zniža ceno proizvodnje. Čokoladi lahko dodajo še škrob, orehe, emulgatorje in razne zgoščevalce. Tako kujejo dobičke.
Kazalca dobre kakovosti sta visok delež kakava in naravna vanilija.
Pokazatelj kakovosti čokolade je tudi cena (žlahten kakav in druge dragocene sestavine imajo pač svojo ceno).
Dobra čokolada ne vsebuje:
– hidrogeniranih maščob,
– konzervansov,
– sintetičnih arom,
– ojačevalcev okusa
– vanilina ali
– stabilizatorjev.
Sestava čokolade
Vsebuje okoli 400 različnih kemičnih spojin. Toliko različnih sestavin v tako majhnem zrnu je prava redkost. Njena visoka antioksidativna moč je posledica sinergističnega delovanja vseh sestavin (ogljikovi hidrati, maščobe, beljakovine, minerali, vitamini, antioksidanti, psihoaktivne snovi). Čokolada je vir kalija, magnezija in železa.
Redno uživanje živil, ki vsebujejo kalij, preprečujejo srčno in možgansko kap. Magnezij blagodejno vpliva na naš največji in najpomembnejši organ – srce ter uravnava krvni tlak. Najpomembnejša vloga železa je preprečevanje slabokrvnosti.
Ali čokolada res tako ugodno vpliva na srce in ožilje?
Čokolada vsebuje antioksidante (vitamin E, C, beta karoten, selen in flavonoidi), ki pomagajo, da se telo uspešneje bori proti toksinom, prostim radikalom, ki pospešujejo staranje. Flavonoidi (katehin in epikatehin) znižujejo krvni tlak, izboljšajo dotok krvi v možgane in srce ter sodelujejo pri ohranjanju prožnih arterij, zmanjšujejo možnosti nastanka krvnih strdkov in srčnega infarkta, pripisujejo jim proti-rakavo delovanje in še mnoge druge pozitivne učinke.
Ali čokolada res vpliva na razpoloženje?
Čokolada vzpodbuja izločanje endorfinov, ki povzročajo občutek prijetnosti in zadovoljstva. Vsebuje pa tudi teobromin, ki ima vzpodbujevalni učinek na centralni živčni sistem. Otrok, ki poje večjo količino čokolade postane nemiren prav zaradi posledic teobromina. Psi počasneje presnavljajo teobromin, zaradi česar se lahko ob večji količini zaužite čokolade (50 gramov pri majhnem psu, 400 gramov pri večjem psu) zastrupijo, kar se lahko konča s smrtjo.
Študije so pokazale, da ima redno uživanje kakavovih flavonoidov ugodne učinki na procese učenja, mišljenja in tvorbe spomina pri starostnikih z blago motnjo.
Ali nas čokolada lahko obvaruje sladkorne bolezni?
Temna čokolada dobro vpliva na krvne žile in cirkulacijo, preventivno pa pomaga tudi proti diabetesu tipa 2. Ima nizek glikemični indeks, kar je še posebej pomembno za bolnike s sladkorno boleznijo, saj sladkor v krvni ne poraste tako hitro, kot pri uživanju živil z višjim glikemičnim indeksom.
Kaj pa nosečnice in čokolada?
Ženske, ki so v času nosečnosti redno uživale temno čokolado, so poročale, da naj bi se bolje soočale s stresom. Neka finska študija celo pravi, da naj bi bili otroci mater, ki so med nosečnostjo redno uživale temno čokolado, bolj veseli. Ali torej temno čokolado enačimo z manj otroškega joka? Sliši se čudovito …
Zakjuček
Temna čokolada ima torej veliko pozitivnih vplivov na človeško telo. A zavedati se morate dejstva, da zdravje ni posledica samo enega dejavnika. Samo temna čokolada vam pri varovanju ter ohranjanju vašega zdravja ne bo dovolj. Pomembno je, da navade v svojem življenju spremenite tako, da čim bolj zmanjšate število negativnih vplivov na telo. A dobro je vedeti dejstvo, da je tudi temna čokolada, seveda v zmernih količinah, eden izmed dejavnikov, ki lahko pripomorejo k varovanju vašega zdravja. Zato naslednjič, ko si zaželite kaj sladkega, brez slabe vesti posezite po črni čokoladi ali po izdelkih, ki jo vsebujejo. Privoščite si rebro ali dve ter ob tem bodite brez skrbi, saj ste s tem naredili nekaj dobrega za vaše zdravje.