Cvetoča pomlad in seneni nahod
Medtem ko so pomladni sončni žarki in prebujajoča se narava sinonim za boljše počutje in začetek uživanja prostega časa na odprtem, pa za marsikoga med nami konec zime pomeni šele začetek zdravstvenih nevšečnosti. V zraku se namreč poveča količina peloda cvetočih rastlin, ki pri kar 25% evropskega prebivalstva povzroča sezonski alergijski rinitis ali seneni nahod. Najlažje ga prepoznamo po vodenem izcedku iz nosu, kihanju, srbečici in vnetju očesne veznice, ki se kaže kot srbenje, skelenje, solzenje ter pordelost oči.
Prvo pravilo vseh alergij je, da se izogibamo alergenu, ki nam povzroča nevšečnosti, vendar vemo, da se je cvetnemu prahu v zraku popolnoma izogniti nemogoče. Simptome si lahko lajšamo z zdravili in pripomočki brez recepta, ki so na voljo v lekarnah. S pomočjo izotoničnih (fizioloških) pršil in kapljic izpiramo nos in oči, ter tako odstranjujemo alergene ter vlažimo in negujemo izpostavljeno sluznico. Antihistaminiki v obliki tablet zmanjšajo alergijski odziv v telesu in ublažijo simptome alergije, kot so srbečica in kihanje. Za odmaševanje nosu se uporabljajo nosni dekongestivi v obliki kapljic ali pršil. Ta zdravila skrčijo krvne žile nosne sluznice ter tako zmanjšajo njeno nabreklost in izločanje sluzi, s tem pa olajšajo dihanje skozi nos. Uporaba nosnih dekongestivov je priporočljiva največ 5 do 7 dni, saj imajo pri prekomerni uporabi ravno obraten učinek od želenega. Pojavi se lahko t.i. medikamentozni rinitis, pri čemer gre za kronično zamašen nos in okvarjeno nosno sluznico.
Ob dlje časa vztrajajočih ali hujših problemih so zato na voljo zdravila na recept. Najpogosteje predpisana so nosna pršila iz skupine kortikosteroidov, ki delujejo lokalno protivnetno, saj zavirajo sproščanje mediatorjev alergijske reakcije. Njihov poln učinek se pojavi šele po nekaj dnevih redne uporabe, vendar so dokazano varna in primerna tudi za daljše zdravljenje.
Ne pozabite na ostale splošne ukrepe za zmanjšanje stika z alergeni, kot so čim manj pogosto in kratkotrajno zračenje stanovanja ter redno preoblačenje in prhanje vsakič, ko se vrnete s sprehoda, ki naj bo med ali po dežju.
Zraven vremena spremljajte še koledar cvetenja, ki je na voljo v Lekarni Ig.
Bodite pozorni in ne zapostavljajte znakov alergijskega rinitisa, saj lahko nezdravljeni simptomi vodijo v astmo. Naj bodo pomladni dnevi čim bolj brezskrbni in uživanja polni.
Eva Koren, mag.farm.
TONIMER fiziološka raztopina, AQUA MARIS 4ALLERGY (2 % Ektoin)
Blaži simptome alergij.
Razpršilo z Ekotinom na nosni sluznici ustvari zaščitni film Ectoin-Hydro-Complex, ki preprečuje kontakt celic z alergeni in drugimi snovmi, ki povzročajo draženje ter na ta način blaži alergijsko reakcijo. Alergeni in druge dražeče snovi se tako ne morejo približati nosni sluznici in se odstranjujejo z izpihavanjem nosu. Rahlo hipertonična raztopina deluje tako, da na naraven način odmaši nos, morska sol pa obnavlja nosno sluznico.
Primeren je za otroke od zgodnjega otroštva in odrasle, saj je povsem varen s klinično dokazano učinkovitostjo.