Homeopatija – evropska tradicionalna metoda zdravljenja
V svetovnem tednu ozaveščanja o homeopatiji vam želimo z odgovori najpogostejša vprašanja v naši lekarni približati to evropsko tradicionalno metodo zdravljenja. Homeopatijo uporablja 100 milijonov Evropejcev in 200 milijonov ljudi po svetu, kar jo uvršča v drugi največji sistem zdravljenja v svetu (vir: WHO).
Komu je homeopatija namenjena?
Homeopatija je namenjena od dojenčkov do zrelih let.
Ali v homeopatiji obstajajo različne veje ali šole zdravljenja?
Homeopatija je raznolika metoda zdravljenja, ki lahko svoj cilj doseže na različne načine. V splošnem sta znana sta dva pristopa:
- »nemška šola« homeopatije, ki uporablja enokomponentna homeopatska zdravila, imenujemo jih tudi homeopatska monoremedije in
- »francoska šola« homeopatije, ki prisega na sestavljena oz. kombinirana homeopatska zdravila z več učinkovinami, znana tudi kot homeopatski kompleksi.
Kakšna je razlika v zdravljenju med enokomponentnimi in večkomponentnimi homeopatskimi zdravili?
Zdravljenje s homeopatskimi monoremedijami (enokomponentni) zahteva poglobljeno poznavanje homeopatske materie medice, kot tudi pozorno spremljanje simptomov bolezni, na osnovi katerih se za določeno, pogosto kronično bolezen, predpiše le eno zdravilo v izbrani potenci in ga običajno uporabljajo zdravniki homeopati oziroma magistri farmacije s pridobljenimi posebnimi znanji iz homeopatije, kjer je običajno potreben homeopatski posvet.
Zdravljenje s homeopatskimi kompleksi (večkomponentni) je enostavnejše, saj temelji na preizkušenih indikacijah sestavljenih učinkovin in je zato bolj primerno za lajšanje akutnih stanj, kot oblika samozdravljenja. Obojna eno in več-komponentna homeopatska zdravila so na voljo le v lekarnah.
Kaj je to spagirija in kako vpliva na učinkovitost homeopatskega zdravila?
Spagirija je metoda za povečanje učinkovitosti homeopatskih kompleksov. Na spagiričen način pripravljena rastlina se po postopku fermetacije ne zavrže, ampak se jo spreša v pogačo, le to se upepeli na visoki temperaturi, pepel pa doda filtratu matične tinkture iz katere se po posebnem postopku izdela zdravilo. Spagirija pripomore k večji učinkovitosti zdravila, saj ohranja vitalno moč rastline, kot tudi njen mineralni del, kar še dodatno prispeva k učinkovitosti homeopatskega zdravila.
Ali so homeopatska zdravila na voljo le v obliki kroglic?
Pri nas v Sloveniji so monoremedije le v klasičnih kroglicah, kar je najpogostejša farmacevtska oblika homeopatskih zdravil nasploh. Kombinirana homeopatska zdravila pa so na voljo tudi v drugih farmacevtskih oblikah kot so krema, peroralne kapljice in kapljice za uho.
Katera so najpogostejša stanja v katerih je samozdravljenje s homeopatskimi kompeksi lahko v pomoč?
Po homeopatskih kompleksih, ki so na voljo v slovenskih lekarnah, lahko posegamo pri prehladnih obolenjih, pri raznih akutnih virusnih in bakterijskih okužbah, pri kolikah in izraščanju zob pri malih otrocih, pri vnetju ušes, pri bolečinah gibalnega aparata, pri poškodbah, pri potrebi po čiščenju oz. detoksu telesa, pri potrebi po povečanju imunske zmogljivosti telesa….
Z katera stanja se ljudje najpogosteje obračajo v lekarne?
Imamo kar nekaj pozitivnih povratnih informacij pri prehladnih obolenjih, alergijah, težavah s kožo in očmi, bradavicah, bolečinah in kolikah, motnjah spanja in razpoloženja, prebavnih težavah, težavah s sečili, nosečniških, menstrualnih in menopavzalnih težavah, najstniških tegobah, poškodbah.
Zakaj v Sloveniji na ovojnini homeopatskega zdravila ni navedena indikacija in zakaj homeopatskemu zdravilu ni priloženo navodilo za uporabo?
Homeopatske monoremedije za razliko od homeopatskih kompleksov nimajo določene indikacije, saj se lahko uporabljajo v zelo različnih stanjih in se izbirajo individualno; homeopatska monoremedija za alergijo, ki jo uporablja Ana, se npr. lahko razlikuje od homeopatske monoremedije za alergijo, ki pomaga Janu.
Uporaba homeopatskega kompleksa pa je vezana na točno določeno indikacijo. Ta je lahko na ovojnini navedena le, če to omogoča nacionalna zakonodaja; to je, če država dopušča izjemo, da se namesto predkliničnih in kliničnih rezultatov študij, za potrebe pridobitve indikacije oz. dovoljenja za promet upošteva podatke iz literature.
V Sloveniji tega zakonodaja žal ne dopušča, kar v praksi pomeni, da ima isto zdravilo v Avstriji na ovojnini navedeno indikacijo in v škatlico dodano Navodilo za uporabo, v Sloveniji pa je na ovojnini navedeno le, da gre za »Homeopatsko zdravilo brez odobrenih terapevtskih indikacij.« To torej ne pomeni, da homeopatski kompleks nima indikacije; ima jo in v določenih državah (npr. v Avstriji) zakonodaja to dopušča, v drugih državah (npr. v Sloveniji) pa to ni možno.
mag. Simona Vučko Mole, mag. farm., spec.
Lekarna Ig