Kateri vitamin D je varen?
Previdnost ni odveč
V zadnjih mesecih smo priča veliki poplavi oglaševanja različnih vitaminov D3 v obliki prehranskih dopolnil, tudi v spletni prodaji, ki so iz nepreverjenih virov. Kakovost teh izdelkov ni dokazana. Ne samo, da ne dobimo predpisane vsebnosti vitamina D3, še več, vsebujejo lahko tudi razpadne produkte, ki jih v farmaciji imenujemo nečistote. Te pa so nad predpisano mejo zdravju škodljive.
Pri prehranskih dopolnilih je potrebna večja previdnost, saj ti izdelki niso enake kakovosti, kot zdravila, za njih velja drugačna, ohlapnejša zakonodaja.
Raziskave so pokazale o vplivih vitamina D
Vsi poznamo vlogo vitamina D za gradnjo kosti, zdravniki ga predpisujejo dojenčkom za preprečevanju rahitisa, starejšim proti osteoporozi. V številnih raziskavah so dokazali vpletenost vitamina D v še mnoge druge fiziološke procese, ki vplivajo na naše zdravje. V zadnjem času na razvoj in delovanje imunskega sistema, kar izboljša naravno odpornost proti akutnim virusnim okužbam dihal, z zaviranjem pretiranega vnetnega odgovora pa ublaži njihov potek.
Nove ugotovitve o vitaminu D poudarjajo naslednje:
Vloga pri preprečevanju bolezni: Vitamin D pomaga pri preprečevanju raka dojke in debelega črevesa ter zmanjšuje agresivnost tumorjev. Priporočena raven je 4000–6000 i.e. za preventivo in 8000 i.e. za zdravljenje
Kosti in srce: Kombinacija vitamina D3 in K2 je ključna za pravilno porazdelitev kalcija – vitamin D poveča absorpcijo, K2 pa prepreči nalaganje kalcija v žilah. To je še posebej pomembno za starejše in ženske v menopavzi.
Starejši od 75 let: Redno jemanje vitamina D (800–900 i.e. dnevno) zmanjšuje smrtnost. Rutinsko testiranje ravni vitamina D ni potrebno, razen v posebnih primerih .
Priporočljivo je redno preverjanje ravni vitamina D pri zdravniku, da se določi ustrezni odmerek.
In kako smo Slovenci preskrbljeni z vitaminom D?
Po zadnjih raziskavah ne preveč dobro, primanjkuje ga namreč kar 80 odstotkom odraslih Slovencev, 40 odstotkov pa ima hudo pomanjkanje vitamina D. Prav zaradi tega je Združenje endokrinologov Slovenije objavilo nova nacionalna priporočila za nadomeščanje holekalciferola (vitamina D3) v obdobju dihalnih okužb in pri posameznikih s covidom-19.
Kot preventivo svetujejo:
pri zdravih posameznikih od oktobra do aprila 800 do 2000 i. e. vitamina D3 na dan, pri bolj ogroženih za pomanjkanje vitamina D3 ali z velikim tveganjem za hujši potek covida-19 v vseh letnih časih 1000 do 2000 vitamina D3 na dan.
Kako lahko nadomestimo vitamin D?
Vitamin D je sicer prisoten v nekaterih vrstah hrane, vendar ga s hrano ne dobimo dovolj. Poglejmo nekaj primerov s približnimi vrednostmi:
1 veliko jajce – približno 50 e.
100 g skuše – približno 400 e.
100 g tune – približno 300 e.
Na trgu obstajajo različni pripravki vitamina D3: zdravila in prehranska dopolnila. Za zdravila s vsebnostjo vitamina D3 lahko z gotovostjo trdimo, da so kakovostna, varna in učinkovita, kar preverjajo neodvisne inštitucije, kot je slovenska agencija za zdravila (JAZMP). Vitamin D3 je namreč nestabilna spojina, občutljiv za svetlobo, toploto in vlago, zato je pomembna tako proizvodnja kot tudi pakiranje v pogojih nizke vlažnosti, kar je pri zdravilih vedno zagotovljeno in podprto z dokazi.
V naši lekarni preverimo certifikate prehranskim dopolnilom, dokazila o stabilnosti, postopke dobrih proizvodnih praks, s katerimi proizvajalci prehranskih dopolnil zagotovijo predpisano kakovost in vsebnost učinkovine. To pomeni, da zaužijemo res toliko vitamina D3, kot je deklarirano na ovojnini.
Pozdravljamo potezo Inštituta za nutricistiko, kjer vrednotijo prehranska dopolnila z vitaminom D in odpirajo podatke javnosti na svoji spletni strani. Hkrati pa opozarjamo, da med njimi ne boste našli najkvalitetnejših pripravkov, to je zdravil, ker ne spadajo v domeno tega Inštituta. Učinkovitost, varnost in neškodljivost zdravil je zmeraj dokazana in po kakovosti presega vsako prehransko dopolnilo.
mag. Simona Vučko Mole, mag. farm., spec.
Lekarna Ig