Nadležen suh kašelj – kako ga umirimo s homeopatijo?
Prišel je jesenski čas, čas prehladnih obolenj. Najpogostejši spremljevalec prehladov je med drugim tudi suh, dražeč kašelj, pri katerem se pojavlja draženje v dihalnih poteh. Najpogosteje se pojavlja na začetku prehlada in se kasneje razvije v moker kašelj. Ker tak kašelj nima nobene fiziološke vloge, le izčrpava bolnika, se ga skuša pomiriti, med drugim lahko tudi s homeopatskimi zdravili. V tem članku bomo opisali nekaj najpogostejših. Pravega izberemo glede na to kaj sproži kašelj, spremljajoče simptome, še zlasti, če so nenavadni, dejavnike, ki vplivajo na izboljšanje in poslabšanje stanja ter splošno počutje.
ACONITUM je primeren za suh kašelj, ki osebo nenadoma prebudi ponoči (okoli 3. ure zjutraj). Dušeč kašelj spremlja zbadanje v prsnem košu. Govorjenje in globoko dihanje še poslabša stanje. Osebo trese mraz. Kašelj se izboljša na odprtem. Ob tem telesna temperatura hitro narašča. Oseba je zato prestrašena in nemirna. Oseba je žejna. Težave so posledica izpostavljenosti hladnemu in vetrovnemu vremenu.
DROSERA je glavno zdravilo za suh dražeč kašelj, takšen, kot se pojavlja pri oslovskem kašlju. Občasno se pojavljajo napadi globokega kašlja, zaradi sluzi prisotne v žrelu. Oseba ima občutek drobtine ali perja v žrelu. Med napadi oseba komaj pride do sape. Oseba zaradi kašlja lahko tudi bruha in se davi. Pojavi se zvečer, ko se oseba uleže v toplo posteljo, po polnoči in preneha proti jutru. Obraz prekriva hladen znoj. Petje, smejanje in pitje kašelj poslabšajo.
CAUSTICUM pomaga pri globokem, suhem kašlju zaradi žgečkanja v žrelu. Gosto sluz, ki se nabira za prsnico se ne da izkašljati, ker stalno uhaja nazaj. Oseba ima občutek ranjenosti v prsnem košu. Kašelj se pojavlja ponoči in zjutraj. Prisotna je tudi hripavost. Stanja poslabša suh hladen zrak, ležanje, govorjenje ali petje. Hladni napitki oz. že samo požirek pomaga, da se kašelj začasno umiri. Zlasti starejšim ob kašlju uhaja urin.
BRYONIA pomaga pri suhem kašlju, ki se pojavi zvečer in ponoči. Med napadom kašlja se mora oseba v postelji usesti. Kašelj poslabša hranjenje, globoko dihanje, gibanje in topla soba. Kašelj strese telo in lahko povzroči tudi bruhanje. Od kašljanja boli glava in celo telo. Sluznice so suhe zato je oseba žejna. Pije v dolgih požirkih. Jezik je belo obložen. Osebi je bolje na svežem zraku in če leži nepremično na boleči strani ali si z rokama močno pritisne na prsni koš. Oseba je nerazpoložena in razdražljiva.
SPONGIA pomaga pri lajajočem kašlju, kot bi poslušali žaganje. Dihalne poti so suhe zato stalno praska v grlu. Oseba ima občutek, da diha skozi gobo oz. da ne more dihati. Najhuje je pred polnočjo, v topli sobi in z govorjenjem. Osebi je bolje ob pitju toplih napitkov, ko sedi nagnjena rahlo naprej.
RHUS TOX je primeren za suh kašelj, ki je posledica podhladitve ali spremembe toplega vremena v mrzlo. Že globok vdih povzroči kašelj. Kašelj omilita gibanje in pitje toplih pijač. Zjutraj je prisotna hripavost. Oseba je nemirna. Mogoče so tudi bolečine v sklepih.
Za krepitev imunskega sistema, da do kašlja sploh ne bo prišlo, vam svetujemo jemanje sestavljenega homeopatskega zdravila INFRAGIL kot kroglice ali kapljice. Ob tem je pomembno pitje zadostne količine tekočine, ki sluznico navlaži in zmanjša draženje.
Naslednjič pa o homeopatskih zdravilih, ki se uporabljajo pri mokrem kašlju.