Naravni zaviralci apetita
Ko se bliža pomlad, se v naši lekarni poveča povpraševanje po izdelkih za hujšanje, oblikovanje postave, anticelulitnih izdelkih in dodatkov k prehrani, ki bi v kratkem času uporabe dali vidne rezultate.
Moto naše lekarne je »najprej zdravje«, zato zagovarjamo varne in naravne pristope k hujšanju in boljšemu psiho fizičnem poučutju.
Že vzpostavitev rednih uravnoteženih obrokov, s kontroliranim kaloričnim vnosom, izogibanje sladkarijam, prigrizkom ter alkoholu je lahko prvi pomemben korak, ki izredno prispeva k izgubi teže. Zagotovite si tudi možnost nadomestitve tistih obrokov, ki si jih ne utegnete pripraviti ali pa jih nimate časa načrtovati, ko ste npr. v službi ali ko ste preprosto prezaposleni.
Poleg rednega vnosa hrane, je pomembno tudi redno gibanje in predvsem usmeritev našega prostega časa v odnose, hobije, ki nas bogatijo in nam veliko pomenijo, da tudi na čustvenem področju dosežemo ravnovesje in zadovoljstvo.
A nič se ne zgodi čez noč. Po hitrih dietah in postih lahko izgubimo nekaj kilogramov, ki pa jih lahko še hitreje pridobimo nazaj. Največkrat si odvečne kilograme pridobimo zaradi razvad, kot so prigrizki med obroki ob nenadnem povečanju apetita. Zaradi prigrizkov se lahko ujamemo v začarani krog stalne potrebe po hrani.
Narava nam ponuja številne rešitve, ki so nam na dosegu roke.
Na apetit lahko vplivamo z vnosom ali uporabe določenih snovi, ki jim pravimo zaviralci apetita. Zelo verjetno imate katerega že v vašem hladilniku ali pa na polici z začimbami.
Ingver
Ingverjeve koristi že tisočletja priznavata in uporabljata ajurveda in kitajska tradicionalna medicina, a tudi sodobna medicina prisega na njegove ugodne vplive na prebavo in blaženje vnetij. Najdemo ga v izdelkih proti slabosti, za blaženja vnete ustne sluznice in žrela in lajšanje kašlja.
Ingver vsebuje gingerol, ta ugodno vpliva na hormon leptin, ki v našem telesu komunicira z možgani in jih obvešča o stanju energije v telesu. Iz ingverja si lahko pripravimo osvežilni napitek, čaj ali pa ga dodajamo jedem kot začimbo.
Cimet
Tudi cimet je zaviralec apetita. Prispeva k uravnavanju krvnega sladkorja. Kadar krvni sladkor pade, se telo navadno odzove s povečanjem apetita. Cimet pa spodbuja prehajanje glukoze v celice in povečano proizvodnjo glikogena, ki predstavlja zalogo energije. Zato nam možgani ne sprožijo potrebe po novem vnosu energije.
Zeleni čaj
Zeleni čaj zvišuje nivo hormona holecistokinina in dopamina. Povišan holecistokinin sporoča možganom, da je črevo polno, zato ne pride do povečanja apetita. Dopamin pa je hormon sreče, ki kadar ga je zadosti, zagotovi telesu in občutek zadovoljstva. Zeleni čaj ima tudi antioksidativni učinek, ki ga povečamo z dodatkom ožete limone.
Aromaterapija
Tako kot lahko omamne vonjave iz kuhinje vplivajo na povečanje apetita, tako tudi določene arome zavirajo ta občutek. Blagodejni učinki esencialnih olj so poznani že tisoče let in se v alternativni medicini uporabljajo za izboljšanje telesnega in duševnega počutja.
Med zaviralci apetita se najbolje izkažejo eterična olja: grenivke, ingverja, poprove mete, cimeta, limone in bergamotke. Uporabljate jih lahko v difuzorjih ali pa jih vmasirate na določene dele telesa ali v določenih primerih celo zaužijete.
Pred masažo vedno preverite, če so olja primerna za vtiranje v kožo. Bodite pozorni, kadar eterična olja dodajate v prehrano in mešate v napitke, saj vsa olja niso užitna!