Nekaj kratkih nasvetov za obvladovanje senenega nahoda
Najpomembnejši ukrep je izogibanje alergenom. Najvišja koncentracija cvetnega prahu je v dopoldanskih in zgodnjih popoldanskih urah, pri lepem, toplem vremenu in v rahlem vetru. V hišo pa ga lahko prinesemo tudi z obleko, čevlji in na laseh, zato:
- se izogibamo športnim aktivnostim na prostem in daljšem zadrževanju zunaj,
- imamo med vožnjo okna v avtomobilu zaprta,
- prostore zračimo zvečer ali po dežju,
- se izogibamo sušenju perila zunaj,
- se ob prihodu domov oprhamo oz umijemo obraz in lase,
- oblačila, ki smo jih nosili zunaj ne odlagamo v spalnici in jih po prihodu domov zamenjamo.
Pomembni ukrepi so tudi čiščenje nosu s fiziološko raztopino, po čimer lahko nosno sluznico zaščitimo z pršili, ki vsebujejo ektoin. Ektoin je naravna sestavina, ki se pridobiva iz mikroorganizmov, imenovanih ekstremofili. Ti živijo v ekstremno neugodnih razmerah, kot so zelo visoke ali nizke temperature, visoka koncentracija soli, ipd. Da se zaščitijo pred temi neugodnimi razmerami, ekstremofili proizvajajo ektoin. Ta potem na nosni sluznici ustvari zaščitni film, ki preprečuje da alergeni in druge dražeče snovi pridejo v stik s celicami, ter tako ublaži alergijsko reakcijo.
Ektoin najdemo v izdelku Aqua Maris 4Allergy, pršilo za nos
V primeru rdečih, srbečih oči, ki se solzijo, lahko uporabimo kapljice za oči, ki prav tako vsebujejo ektoin – Vizol S Allergy. Uporabljajo se preventivno za preprečevanje in tudi za lajšanje znakov senenega nahoda. Ščitijo pred škodljivim delovanjem alergenov in pomagajo v procesu obnavljanja razdražene in občutljive očesne sluznice.
Vizol S Allergy, kapljice za oči
Več izdelkov, ki lajšajo težave pri senenem nahodu, najdete TUKAJ.