Piki žuželk
Piki večine žuželk so si na videz podobni – povzročijo rdečino in bolečo oteklino – a niso posebej nevarni, le neprijetni. Izzovejo blago alergijsko reakcijo, ker s pikom pod kožo človeka vbrizgajo slino ali strup, to pa povzroči manjšo srbečo oteklino, ki lahko traja nekaj ur ali dni. Mesto pika običajno oteče, srbi ali celo boli. To je naravni odziv našega telesa.
V vseh primerih odreagiramo na podoben način. Primerno čiščenje mesta vboda in preprečevanje infekcije. Pomembno je ukrepati pri pikih, kjer lahko pride do širjenja različnih bolezni (klopni meningoencefalitis, borelija).
Čeprav velika večina ljudi zaradi pika žuželk nima težav, pa lahko v redkih primerih pride po piku žuželke do življenjsko nevarne sistemske alergične reakcije. Reakcija na pik se hitro stopnjuje, od srbenja, ki je oddaljeno od mesta pika (lasišče, dlan, podplati), slabosti, bruhanja, driske do težjih stanj – prizadeti težko diha, ima pospešen srčni utrip, je omotičen, lahko tudi izgubi zavest, najtežja stopnja je anafilaktični šok. Nujna je hitra zdravniška pomoč, zato je potrebno že ob prvih naštetih znakih takoj poklicati reševalno vozilo (112).
KOMARJI
Komarji pikajo, ker potrebujejo beljakovine iz krvi za nastajanje svojih jajčec
Ko komar piči, s cevastim ustnim delom prebode kožo in zaužije kri. Človek ne izgubi omembe vredne količine krvi, vendar pa komarjeva slina razdraži kožo. To povzroči neprijeten srbeč občutek, ki človeka sili, da se praska. Ker s praskanjem v svoje telo vnesemo v bakterije, zaradi česar lahko pride do okužbe, je pomembno, da se ne praskamo, čeprav zelo srbi.
Mesto pika razkužimo, saj s tem zmanjšamo nevarnost morebitne okužbe. Če mesto vboda oteče, si pomagamo s hladnimi obkladki. Srbenje in alergijsko reakcijo zmanjšamo, če uporabimo pripravke, ki vsebujejo antihistaminik, aloe vero, izvleček kamilice, eterično olje čajevca in gele s hladilnim učinkom.
Pomagamo si lahko tudi s homeopatskimi zdravili in Bachovo rescue kremo (Set za zaščito pred piki).
Zakaj je dobro komarjev pik takoj po vbodu greti?
Beljakovine, ki jih komarji vbrizgajo pod kožo, da preprečujejo strjevanje krvi, so enake tistim, ki povzročajo srbečico. Te beljakavine so ob zmernovisoki temperaturi razgradijo. Žlico segrejte v vroči vodi in jo pritisnite na ugriz, da se beljakovine “skuhajo” ali strokovno denaturirajo in odpravi srbenje. Mesto je potrebno pogreti čim hitreje, ko komar vbrizga beljakovine.
Poznate aplikator za telefon, ki ga imate vedno ob sebi, ko ste v naravi, da lahko takoj pogrejete vbodno mesto in denaturirate komarjeve beljakovine?
Kaj pa preventiva?
Pred komarjevimi piki se lahko zaščitimo na različne načine:
- Najučinkovitejši so repelenti z DEET (detiltoluamid); za tropske kraje je potrebna najmanj 30% vsebnost
- Z eteričnimi olji: meta, melisa, rožmarin, sivka, limonska trava. Zato so v teh poletnih dneh, ko komarji najbolj pikajo, dobrodošli na mizi šopki teh zelišč ali pa sveče ali izparilne posode z eteričnimi olji
- Homeopatsko zdravilo Staphisagria CH12, ki se jemlje 3 dni preden greste na področje s komarji, 5 kroglic dnevno
- Naprave, ki z oddajanjem spremenljivih frekvenc odganjajo komarje. Pokazalo se je, da emisije s konstantno frekvenco povzročajo odvisnost in sčasoma zmanjšujejo repelentni učinek. Naprave COLPHARMA® zahvaljujoč inovativni tehnologiji oddajajo občasne ultrazvočne valove, ki ne povzročajo odvisnosti in izboljšajo repelentni učinek.
Pred piki komarjev se lahko zaščitimo tudi z izbiro svetlejših oblačil z dolgimi rokavi in hlačnicami, najbolj učinkovito pa nas pred njimi varuje mehanska zaščita v obliki mrež na oknih, okoli postelje… Te so pravzaprav edini res učinkovit način zaščite pred komarji, pa še popolnoma brez negativnih učinkov na naše zdravje.
ČEBELE
Ob piku čebele je potrebno čimprej odstraniti želo, da se strup ne sprosti v celoti – ne smemo stiskati mesta pika temveč želo odstranimo s pinceto ali ga z mesta pika frcnemo s kakšnim pripomočkom, ki ga imamo ravno pri roki (košček tršega papirja, konica noža, igralna karta, bančna kartica ipd.). Prizadeto mesto moramo hladiti, saj tako zmanjšamo vnetno reakcijo in upočasnimo prodiranje strupa v krvni obtok.
OSE IN SRŠENI
Strup ose ali sršena pa je termolabilen, zato mesto pika v prvih petih minutah NUJNO grejemo, da čimbolj izničimo njegovo delovanje, šele po petih minutah lahko oteklino hladimo. Vedeti morate tudi, da osa lahko piči večkrat zaporedoma, saj lahko svoje želo izvleče. Sršen ima več strupa in večje želo kot osa, zato bolj globoko piči in vbrizga več strupa. Mesto pika bolj zateče, bolečina je večja in traja dlje časa.