Prehlad ali alergijski rinitis?
V spomladanskih mesecih se, poleg daljših dnevov in več sončnih žarkov, začne prebujati tudi narava, ki lahko mnogim povzroča težave z alergijskim rinitisom. Alergijski rinitis ali bolje poznan kot seneni nahod, je alergijsko vnetje nosne sluznice, ki lahko prizadane do 40 odstotkov prebivalstva. Zbolijo lahko tako odrasle osebe kot otroci.
Poznamo sezonski alergijski rinitis, ki se pojavi v času cvetenja (spomladi in poleti) in je posledica alergije na cvetni prah trav, žit, dreves ali grmovnic. V primeru, da znaki in simptomi vztrajajo celo leto, je alergija najverjetneje povezana z alergeni (snovi, ki povzročijo preobčutljivost) doma ali v službi, kot so pršice, dlake domačih živali in plesni. Tovrstno bolezen imenujemo celoletni alergijski rinitis.
Pri alergijskem rinitistu se značilni simptomi in znaki pojavijo po izpostavitvi alergenu.
Za seneni nahod so značilni:
• voden izcedek iz nosu,
• zamašen nos,
• kihanje,
• srbeč nos
• vnetje in srbenje oči,
• povečano solzenje.
Lahko so prisotni vsi simptomi in znaki ali pa se pojavijo le nekateri. Pridružijo se lahko še glavobol, utrujenost, razdražljivost, sprememba počutja in težave s pozornostjo.
Kako razlikujemo alergijski rinitis od navadnega prehlada?
Prehlad je virusna okužba dihal, ki se navadno začne s praskanjem ali bolečinami v žrelu, pojavi se lahko tudi hripavost. Nato sledita kihanje in izcedek iz nosu, ki je sprva bister, čez čas pa postane gnojen (rumeno do zeleno obarvan) in manj obilen, čemur sledi zamašen nos. Pri mlajših otrocih se lahko pojavi tudi vročina, starejši otroci in odrasli pa se običajno le slabo počutijo, lahko pa imajo tudi rahlo povišano telesno temperaturo in bolečine v mišicah. Pri petini zbolelih se pojavi suh kašelj, ki v 3 ali 4 dneh preide v produktiven kašelj (kašelj z izmečkom). Simptomi in znaki so bolj ali manj izraženi in trajajo v povprečju od 7 do 14 dni. Okužijo se lahko tudi ostali člani družine.
Kako si lahko pomagamo sami?
Najpomembnejši ukrep je izogibanjem alergenov, ki povzročajo alergijo. Ker je to pogosto težko izvedljivo, so v lekarni za zdravljenje oziroma lajšanje bolezenskih znakov na voljo tudi različna zdravila. Mednje uvrščamo:
- antihistaminike, ki zmanjšajo alergijski odziv
- peroralne dekongestive, ki omogočijo zdravljenje oteklih sluznic in obnosnih votlin
- lokalne dekongestive za nos, s katerimi lokalno zdravimo otekle nosne sluznice
- lokalne dekongestive za oči, ki omogočajo lokalno zdravljenje vnetja oči
Priporočljivo je tudi redno izpiranje nosu s fiziološko raztopino, k hitrejšemu zdravljenju pa pripomorejo tudi naslednji ukrepi.
Homeopatske rešitve
Obilno solzenje z vodenim pekočim izcedkom iz nosu.
Ob tem omotičnost in nezmožnost jasnega razmišljanja.
Pekoče rdeče oči z dražečim vodenim izcedkom, iz nosu obilen voden blag izcedek.
Poslabšanje na vetru in svetlobi.
Opozorilo: Opisi homeopatskih zdravil in priporočila o uporabi so skrbno pripravljeni in preverjeni, vendar je odgovornost glede samozdravljenja na vaši strani. Ob najmanjših dvomih nikakor ne pomišljajte in le poiščite nasvet ali pomoč svojega zdravnika. Čeprav homeopatska zdravila ne povzročajo stranskih učinkov, naj se nosečnice o morebitnem samozdravljenju posvetujejo s svojim zdravnikom.
Samozdravljenje s homeopatskimi zdravili se priporoča izključno ob lažjih težavah in preprostejših obolenjih. Kadar resneje zbolite, nemudoma poiščite medicinsko pomoč. V takih primerih je potrebno znanje strokovnjaka in laiki se je ne smejo lotevati na lastno pest. Homeopatska zdravila vam lahko pomagajo le toliko, da premostite čas, dokler ne pridete k zdravniku oz. zdravniku homeopatu, ki bo nato postopal z ustreznim zdravljenjem. Po morebitnem dogovoru z zdravnikom pa lahko homeopatsko zdravljenje nadaljujete tudi sami.