PREPREČIMO UGRIZ KLOPA
Možnost in priložnost uživanja prostega časa v naravi za sodobnega človeka predstavlja vrednoto in svobodo po kateri hrepeni. Na žalost pa se tudi ta aktivnost lahko izkaže za tvegano, če nanjo nismo ustrezno pripravljeni. Številne smernice, ki jim sledimo, največkrat govorijo o tem, kako ukrepati, ko klop ugrizne in o možnih posledicah. Najpomembnejše pa je, da se ob odhodu na izlet ustrezno pripravimo, da do ugriza sploh ne pride.
Lymska borelioza in klopni meningoencefalitis sta najpogostejši bolezni, ki ju prenašajo klopi. Nevarnost traja običajno od februarja do novembra, ko so temperature nad 5-80C. Obiskom narave se ni potrebno odpovedati, ampak le ustrezno zaščititi.
Pripravili smo vam nekaj koristih nasvetov:
- V naravo se vedno odpravimo primerno oblečeni. Pokrijmo čim več kože, oblačila pa naj bodo svetla, da se klopa čim prej opazi. Klopi so prisotni zlasti v gozdni podrasti mešanih gozdov in na travnikih do višine 1m, zato se zadržujmo predvsem na poteh.
- Zaščitimo se lahko tudi z naravni repelenti (dalmatinski bolhač) ali mešanicami eteričnih olj (limonska trava, poprova meta, cedra, bazilika, geranija, sivka) zlasti po goli koži. Na tržišču obstajajo tudi elektronski odganjalci, ki oddajajo signale visoke frekvence, ki so za klope moteči.
- Po prihodu domov se preoblečemo in pazimo, da nošenih oblačil ne mešamo s čistimi. Oblačila je najbolje oprati. Telo, zlasti predele pazduh, dimelj ter lasišče natančno pregledamo med tuširanjem.
- Če opazimo prisesanega klopa, ga čim prej odstranimo, najbolje v prvih 24 urah, saj s tem zmanjšamo možnost okužbe. Klopa odstranimo s pinceto. Primemo ga tesno ob koži in previdno, a odločno izvlečemo brez vrtenja ali mazanja. Mesto vboda umijmo z milom in toplo vodo. Če nam del klopa ostane v koži, le nekaj dni počakamo, da telo samo odstrani »tujek«.
- Prenašalci klopov so tudi domače živali, ki se gibljejo na prostem in na dlaki prinesejo klope v hišo. Tudi njim zato skrbno preglejmo kožuhe.
- Na mestu ugriza lahko takoj pride do vnetja, ki izzveni v nekaj dneh. V primeru rdečine v obliki obroča ali pojava simptomov podobnih gripi, ki se lahko pojavijo tudi šele po nekaj tednih po ugrizu klopa, obiščemo zdravnika!
- Proti klopnemu meningoencefalititisu se je mogoče učinkovito zaščiti s cepljenjem. Cepi se s tremi odmerki po določeni shemi najbolje že v zimskih mesecih, potem pa so potrebni le poživitveni odmerki na 3 oz. 5 let.
Naj vas strah pred klopi, ne odvrne od sprehoda ali igre v naravi!
Tako kot pri vseh stvareh je tudi tu potrebna zdrava mera previdnosti in zmernosti!
PRIPOROČEN IZDELEK:
je najučinkovitejše sredstvo za odganjanje klopov na tržišču. Vsebuje izvleček rastline bolhač, ki se po uporabi povsem razgradi in tako ne ostaja na obleki ali v okolju. Večinoma zadostuje en nanos na dan in ga ni potrebno nanašati na kožo – dovolj je če ga razpršimo po izpostavljenih delih obleke, kot so robovi, hlače, obutev in nogavice. Na obleki ne pušča madežev in je brez vonja.
Način uporabe: Pred uporabo pretresite. 1x do 2x dnevno temeljito napršite po vseh površinah, ki se jih klopi lahko oprimejo, še posebej po nogavicah, hlačah in robovih obleke. Ne pušča madežev na oblekah.