Prva pomoč pri vnetem žrelu
Znano je, da v obdobju nižjih temperatur in ob večji izpostavljenosti mrazu, oslabi naša imunska odpornost, mikroorganizmi pa se v takšnih temperaturnih pogojih hitreje razmnožujejo. To je najpogostejši razlog za prehlade v hladnejših in deževnih mesecih.
Vneto žrelo prepoznamo po neprijetnem praskanju v žrelu, ki ga spremlja pekoča bolečina. V naši lekarni v takšnih primerih obiskovalcem svetujemo uporabo pastil ali drugih naravnih rešitev. Za vneto žrelo pa obstajajo tudi preverjena domača zdravila, s katerimi lahko učinkovito lajšamo in odpravimo vnetje.
Kako doživljate vneto žrelo?
Neprijetno praskanje v žrelu, bolečina ob požiranju – nenehno bolečino v žrelu pogosto zaznamo kot pekočo ali zbadajočo. Če pogledate v usta, lahko takoj ugotovite, ali gre za vnetje žrelne (faringealne) sluznice. Ta je potem očitno otekla in pordela. Glede na sprožilec so lahko otekle tudi bezgavke in mandlji.
Dodatni simptomi, ki spremljajo vneto žrelo:
- hripavost
- težave pri požiranju
- krvavo žrelo
- občutek suhosti
Bolečina v žrelu je torej bolezenski znak, katerega vzroki so lahko raznoliki. Praviloma se vneto žrelo, povezano z okužbo, pozdravi že v nekaj dneh in prav zaradi tega je dobro čim prej ukrepati.
Kateri so vzroki za vneto žrelo?
V veliki večini primerov se za vnetim žrelom skriva prehlad. Za to so odgovorni virusi, ki povzročijo vnetje v občutljivem žrelu, tako imenovano okužbo grla, ki ga spremlja tudi kašelj. Toda za vnetim žrelom se lahko skrivajo tudi druge raznovrstne bolezni:
- Gripa ali influenca (eden od simptomov je suh kašelj z močnimi bolečinami v grlu)
- Akutno vneto grlo (faringitis), ki ga povzročajo virusi
- Akutni tonzilitis, prepoznaven skozi pordele, otekle mandlje
- Laringitis, tudi virusna okužba
- Pfeifferjeva bolezen (mononukleoza), virusna okužba
- Škrlarinka, ki jo povzročajo streptokoki
Seveda pa tudi zunanji dražljaji, kot so glasen govor, kajenje, suh zrak ali prah, lahko dražijo grlo in dihala ter sprožijo vneto grlo.
Zdravnik opozarja: »Za vnetim žrelom se lahko skriva bodisi vnetje mandljev, pa tudi zgaga lahko sproži bolečino in celo srčni infarkt se lahko kaže na tako na videz z neškodljivimi simptomi, kot je vneto žrelo.«
Kako lahko olajšajmo neprijetno bolečino?
Pomembno je vlaženje, saj se suhe sluznice težko borijo proti virusom. Zato je prvo pravilo, da veliko pijete (na primer tople čaje kamilice, timijana, cvetov lipe ali žajblja), da bo vaša sluz dovolj vlažna. Drugo pravilo: ovijte šal okoli vratu, ker mu toplota pomaga pri soočanju s patogenom.
Vedno si lahko pomagate s preverjenimi domačimi zdravili!
– Z grgranjem (na primer s slano vodo ali posebnimi raztopinami) odstranimo patogene s sluznic (za otroke grgranje ni primerno).
– Vroč krompirjev ovoj: Krompir skuhajte, zavijte v krpo in zdrobite. Nato obložite krpo okoli vratu (najprej poskusite, koliko toplote lahko prenašate!) In pritrdite z drugo krpo. Ta ovoj ostane okoli vratu, dokler krompir ne postane hladen.
– Tudi piščančja juha pomaga pri vnetem grlu – in pri prehladu, saj vsebuje specifičen protein (cistein – aminokislina), ki ima protivnetni učinek. Poleg tega je tekočina dobra za vaše telo.
– Inhaliranje slanih raztopin ali eteričnih olj (ne pri otrocih ali alergičnih osebah!). Z vdihavanjem ohranjamo sluznice v žrelu vlažne in pomagamo, da oteklina splahni. Če nimate ustreznega inhalatorja, si lahko pomagate tudi z vodno paro iz lonca, ki jo vdihavate (glavo postavite pod večjo brisačo, tako da para ne uhaja).
>>> Eterična očja in izparilniki
Z zdravili nad vneto grlo
Preprosta, a učinkovita pomoč pri vnetem žrelu so pastile, ki so v različnih okusih in z različnimi snovmi. Vsebujejo lahko lokalne anestetike, antiseptične ali protivnetne snovi.
Priporočljive so tudi pastile, ki tvorijo zgolj vlažilni film na sluznicah, torej niso niti anestezirajoče, niti bakterijske, niti protivnetne.
Kaj pa homeopatija?
Obstaja velik nabor zdravil za boleče žrelo: Aconitum napellus, Apis Mellifica, Atropa belladona, Bryonia alba, Lycopodium Clavatum, Lachesis muta, Hepar sulfuris, Mercurius Solubilis.
Izberite tisto zdravilo, ki se najbolj ujema z vašimi simptomi še posebej s specifičnimi oz. nenavadnimi in nastanek oz. vzrok težav (»Ključni simptomi«). Bodite pozorni kaj vam stanje izboljša (»Izboljšanje«) ali poslabša (»Poslabšanje«). Podatke najdete v opisih v naši spletni Prvi naravni lekarni.
Če prvo zdravilo ne da rezultatov, poskusimo z drugim ali tretjim, drugače pa še enkrat dobro preverimo svoje simptome.
Pozor: s pomočjo zdravil iz domače homeopatske lekarne si lahko pomagamo samo pri akutnih težavah oz. za samozdravljenje lažjih (običajnih) težav in simptomov! Vse težave, ki trajajo več kot 6 tednov, so za samozdravljenje neprimerne in v tem primeru se obrnite na uradno medicino ali obiščite zdravnika homeopata.