Svetovni teden homeopatije 2023
Homeopatija kot komplementarna medicina ima že več kot dvestoletno zgodovino.
Nemški zdravnik dr. Samuel Hahnemann je živel v 18. stoletju in velja za utemeljitelja homeopatije. V njegovo čast vsako leto praznujemo svetovni teden homeopatije, ki se prične na dan njegovega rojstva – 10.4.
V lekarnah po Evropi so homeopatska zdravila na voljo že več kot dve stoletji, pri nas so bila dostopna do leta 1945, nato pa so jih ukinili in prodajo prepovedali. Ponovno jih imamo v slovenskih lekarnah od leta 2011. Slovenija je homeopatska zdravila v lekarniško prodajo uvedla med zadnjimi državami v EU, dovoljenje za promet ima 64 od skupno nekaj tisoč homeopatskih zdravil.
Samoplačniška zdravila, namenjena samozdravljenju, izdajamo v lekarnah, v katerih je vsaj eden od zaposlenih magistrov farmacije opravil posebno izobraževanje iz homeopatije in ga zaključil s strokovnim izpitom.
Individualno zdravljenje in pomoč pri samozdravljenju
Homeopatija je celostni sistem zdravljenja in zahteva individualen pristop k zdravljenju. Za svetovanje pri uporabi teh zdravil pacientu posvetimo več časa kot pri klasičnih, četudi problem ni resnejši. Bolniki z enakimi diagnozami lahko dobijo povsem različna homeopatska zdravila, saj so vzroki za nastanek bolezenskih stanj pri bolnikih različni.
Prvo načelo homeopatije je načelo podobnosti, ki pravi, da snov, ki pri zdravi osebi povzroči znake bolezni, pri bolni te znake ozdravi (zdravljenje podobnega s podobnim). Homeopatska zdravila imajo drugačen princip zdravljenja kot zdravila konvencionalne medicine. Homeopatija se ne bojuje proti bolezni z zatiranjem posameznih simptomov, ampak obravnava bolnika celostno – z vsemi njegovimi lastnostmi in težavami – ter učinkovito spodbuja lastno zmožnost samoozdravitve.
Homeopatskih zdravil ni mogoče izbrati enako kot klasičnih, denimo – zdravila za znižanje visoke temperature. Najprej je namreč potreben opraviti temeljit posvet s farmacevtom, ki skupaj z bolnikom izbere najprimernejšo zdravilo.
Farmacevti moramo presoditi, kdaj se skupaj z bolnikom odločimo za samozdravljenje. Poleg osnovnega znanja o homeopatiji, pridobljenega v sklopu homeopatskega izobraževanja in lastnih izkušenj z zdravljenjem, si farmacevti lahko pomagamo s pomočjo kvalitetne homeopatske literature. Zgolj bolezenski simptomi so v homeopatiji premalo, zato iščemo vsaj 3 zanesljive simptome, ki so nenavadni in specifični za bolnika.
Če ponazorimo s primerom pacienta, ki pride v lekarno in želi homeopatsko zdravilo proti zaprtju. Usposobljen farmacevt bo najprej opravil posvet oziroma razgovor. Za zaprtje obstaja namreč najmanj trideset različnih homeopatskih zdravil. Zdravilo izberemo po celostni obravnavi bolnika, vprašamo ga na primer, kako se počuti, ali se pogosto znoji, kaj mu stanje izboljša oziroma olajša, kaj poslabša in podobno. Opazujemo in zaznavamo tudi njegove zunanje znake, na primer izraz na obrazu, njegove odzive, kakšna je njegova koža (potna, suha, hladna, topla, ledeno hladna) … Gre za precej obsežno anamnezo, ki pa je nujna za pravilno izbiro homeopatskega zdravila. Opazovanje pacienta je še zlasti pomembno pri homeopatskem zdravljenju otrok, pa tudi živali, pri katerih uporabljamo enaka homeopatska zdravila kot pri ljudeh.
S homeopatijo lahko zdravimo tako akutne kot kronične bolezni ob upoštevanju, da so kronične bolezni v domeni zdravnikov homeopatov. Samozdravljenje se priporoča za lažje akutne težave, ki ne potrebujejo nujne medicinske pomoči. V primeru težjih, burnih akutnih bolezni je treba bolnika napotiti k splošnem zdravniku, ki bo presodil, če je potrebno v zdravljenje vključiti konvencionalno medicino.
Sestava zdravil
Homeopatska zdravila so najpogosteje v obliki kroglic iz naravnih sestavin (rastlin, živalskih delov ali izločkov in mineralov), izdelana po posebnem, za to predpisanem postopku. S potenciranjem homeopatskih zdravil in ritmičnim pretresanjem se zmanjšuje toksičnost in povečuje učinkovitost homeopatskega zdravila. Bolj kot je homeopatsko zdravilo razredčeno, v višji potenci je in večja je njegova učinkovitost.
Zdravila z nizko potenco
Pri nas je trenutno na voljo 64 homeopatskih zdravil. Gre za zdravila z nizkimi potencami, ki so na voljo v lekarnah brez recepta, homeopatska zdravila na recept pa so zdravila v visokih potencah. Najvišja pri nas registrirana potenca je C200. Za višje potence homeopatskih zdravil je tako še vedno potreben odhod v tujino.
Za vsakodnevne težave z zdravjem oziroma počutjem lahko v lekarnah svetujemo na osnovi tako imenovanih ‘preizkušenih indikacij’. Pri tem svetujemo zdravila, ki so se v dosedanji praksi dobro izkazala pri zdravljenju posameznih bolezni ali težav. Tudi tukaj upoštevamo osnovna načela homeopatije.
Na vaša najpogostejša vprašanja odgovarja mag. Simona Mole Vučko, mag.farm., spec.
Koliko časa je pri zdravljenju s homeopatskimi zdravili potrebno, da se pokaže izboljšanje zdravstvenega stanja?
»Če so bili upoštevani pravi simptomi in je bilo homeopatsko zdravilo ustrezno izbrano, bo prišlo do izboljšanja simptomov v kratkem času in bodo bolezenski simptomi popustili. Ko se spet pojavijo isti simptomi, ponovimo odmerek. Lahko je to vsakih deset minut, lahko 3-krat na dan, lahko pa le 2-krat na teden. Odvisno od potence in odziva bolnika na zdravljenje.«
Če zdravilo ne učinkuje – kje so lahko vzroki in kdaj je potrebno poiskati pomoč zdravnika?
»Če po treh do štirih odmerkih zdravila ne pride do izboljšanja, potem verjetno zdravilo ni bilo pravilno izbrano. Takrat preizkusimo drugo zdravilo. Lahko pa je prišlo do izničenja učinka zaradi sočasnega uživanja kofeina, mentola in podobno. Če je potek akutne bolezni buren, je potrebna zdravniška pomoč, homeopatsko zdravilo pa uporabljamo le kot pomoč za lajšanje bodisi bolečin, bodisi strahu in podobno na poti do zdravnika.«
Ali lahko sočasno jemljemo homeopatska in druga zdravila?
»Sočasno jemanje homeopatskih in drugih zdravil je dovoljeno. Pacienti, ki imajo kronično terapijo z zdravili, ta princip zdravljenja vzdržujejo še naprej in ga ne smejo prekinjati brez posveta s svojim zdravnikom. Za optimalno delovanje homeopatskih zdravil je priporočljiv časovni razmik ene ure med obema zdraviloma.«
Kako navadno poteka odmerjanje homeopatskega zdravila?
»Odmerek je običajno pet homeopatskih kroglic, ki se stresejo na dlan ali žličko, ki ne sme biti kovinska. Kroglice se natresejo pod jezik, kjer se raztopijo. Naslednji odmerek je potreben šele takrat, ko je učinek prejšnjega odmerka izzvenel. To je takrat, ko spet začutimo poslabšanje, na primer ponovno naraščanje telesne temperature.
Homeopatska zdravila imajo najboljši učinek, če jih jemljemo na prazen želodec. Vsaj pol ure naj mine med jemanjem jemanjem homeopatskega zdravila in zaužitjem hrane. Izogibamo se tudi snovem, ki lahko izničijo homeopatski učinek: kofein (kava, kokakola), poprova meta (zobne paste, žvečilke, zobne nitke ipd.) ter kamilica. Prav tako lahko učinek motijo eterična olja in parfumi.«
Kje zdravila hranimo?
»Zdravila je potrebno hraniti na suhem, hladnem mestu, zaščiteno pred svetlobo in čim dlje od izvorov sevanja. Zaradi posebnega načina izdelave se tovrstna zdravila ne smejo shranjevati v bližini televizije, mobilnikov, mikrovalovnih pečic … «
Opozorilo: Opisi homeopatskih zdravil in priporočila o uporabi so skrbno pripravljeni in preverjeni, vendar je odgovornost glede samozdravljenja na vaši strani. Ob najmanjših dvomih nikakor ne pomišljajte in le poiščite nasvet ali pomoč svojega zdravnika.
Čeprav homeopatska zdravila ne povzročajo stranskih učinkov, naj se nosečnice o morebitnem samozdravljenju posvetujejo s svojim zdravnikom.
Samozdravljenje s homeopatskimi zdravili se priporoča izključno ob lažjih težavah in preprostejših obolenjih. Kadar resneje zbolite, nemudoma poiščite medicinsko pomoč. V takih primerih je potrebno znanje strokovnjaka in laiki se je ne smejo lotevati na lastno pest. Homeopatska zdravila vam lahko pomagajo le toliko, da premostite čas, dokler ne pridete k zdravniku oz. zdravniku homeopatu, ki bo nato postopal z ustreznim zdravljenjem. Po morebitnem dogovoru z zdravnikom pa lahko homeopatsko zdravljenje nadaljujete tudi sami.