Naglavne uši
Po počitnicah se skoraj vsako leto zlasti otroci in njihovi starši srečujejo z naglavnimi ušmi. Vzrok temu so tesnejši medsebojni stiki. Edini gostitelj uši je človek, kar pomeni, da brez njega ne morejo preživeti več kot dva ali tri dni. Njihovo idealno življenjsko okolje je vlažno in okoli 25 do 300C. Uši so velike 3-4 mm (velikost sezamovega zrna) s sploščenim telesom. Živijo ob lasišču predvsem za ušesi in v zatilju, kjer se hranijo s krvjo. Ob tem sproščajo posebne snovi, ki so vzrok za neprijetno srbenje. Odrasle uši izležejo jajčeca ali gnide (8-12 dnevno). Gnide so prilepljene na lase tik ob lasišču (do 0,6 mm). Žive gnide, če jih stisnemo med nohtoma počijo, medtem ko mrtve ne. Gnide, ki jih najdemo več kot 2 cm od lasišča, pa so običajno mrtve.
Uši ne morejo skakati, leteti ali plavati. Med seboj se jih prenaša z neposrednim stikom glave z glavo med igranjem ali posredno preko posteljnine, pokrival ali glavnikov. Do ušivosti pride v vseh socialnih okoljih, ne glede na higieno, saj uši ne razlikujejo med čistimi ali umazanimi lasmi.
PREGLEDOVANJE
Ko se pojavi ušivost, je potrebno redno pregledovanje lasišča vseh družinskih članov vsaj enkrat tedensko. Ob dobri svetlobi se pregleda celotno lasišče pramen za pramenom. Še boljša in hitrejša metoda za odkrivanje ušivosti pa je prečesavanje lasišča z gostim glavnikom.
ODSTRANJEVANJE
Če najdemo uši in/ ali žive gnide je potrebno razuševanje. Nikoli se ne uporabljajo izdelki v preventivne namene. Danes se za odstranjevanje uši ne uporabljajo več insekticidi, ker se je razvila nanje odpornost in so slabše učinkoviti na gnide, pač pa izdelki z dimetikonom, ki uši in gnide zaduši, hkrati pa olajša tudi odstranjevanje gnid iz las. O učinkovitosti eteričnih olj pa strokovni literaturi ni dovolj dokazov. Po navodilih proizvajalcev se zadostno količino izdelka nanese na suhe lase in pusti delovati predpisan čas. Potem pa se lase temeljito opere in prečeše z gostim glavnikom, da se odstrani mrtve uši in gnide. Otrok se lahko vrne v vrtec ali šolo takoj po razuševanju. Postopek se ponovi čez 7-10 dni. V pomoč pri odkrivanju ušivosti nam je lahko elektronski glavnik, ki uši in gnide ubije.
Po končanem postopku pa je potrebno perilo (oblačila, brisače in posteljnino) oprati v pralnem stroju pri 600C. Predmete, ki se jih ne more oprati, se vstavi v plastično vrečko in pusti za 10-14 dni pri sobni temperaturi ali pa za 24 ur odloži v zamrzovalnik. Sedežne garniture se očisti s sesalcem. Vrečke je potem potrebno takoj zavreči.
Če se že srečate s to nadlogo, je prav da hitro ukrepate in o tem tudi obvestite vrtec/ šolo in vse, ki so bili zadnjih 14 dni v tesnem stiku z otrokom.