V pomlad s homeopatijo
Seneni nahod in homeopatija
Kot pri ostalih indikacijah, se tudi pri zdravljenje senenega nahoda za optimalno izbiro homeopatskega zdravila vedno usmerimo v iskanje podobnosti simptomov bolnika s sliko homeopatskega zdravila. Tudi pri akutnih težavah nam homeopatska zdravila lahko prinesejo olajšanje. Največkrat v naši lekarni za seneni nahod svetujemo zdravili Allium Cepa (bolj izražene težave z nosno sluznico) in Euphrasia (pri bolj izraženih težavah z očesno sluznico).
»Slika homeopatskega zdravila Allium Cepa in Euphrasia« (I. Banfi, akad. Slikar)
Allium cepa
Obilen, voden, pekoč nosni izloček (pogosto enostranski), ki draži nosnico in zgornjo ustnico. Obilno solzenje, ki ne draži čeprav so oči lahko rdeče in pekoče.Kihanje. Slabše v toplem, zatohlem prostoru in zvečer; boljše na svežem zraku.
Euphrasia
Obilno, vodeno, pekoče solzenje. Oči pečejo, občutljive na svetlobo. Veke rdeče, otekle, zjutraj zlepljene. Nedražeč, vodeni nosni izloček. Nosni izloček slabši na odprtem; zjutraj; ko se uleže. Kašelj.
Pri lajšanju akutnih težav senenega nahoda pa so na voljo tudi druga homeopatska zdravila
Arsenicum album – Acidum arsenicosum
Obilen, pekoč nazalni izloček, ki peče (rdeča, vneta koža pod nosom). Izloček s časom lahko postane rumen. Občutek zamašenega nosu. Žgečkanje v nosu in pogosto, silovito kihanje. Suhe, pekoče oči. Zmrzljiv, boljše na toplem. Nemiren, prestrašen in preobčutljiv. Utripajoč čelni glavobol.
Natrium muriaticum – Natrium chloratum
Iz nosu teče prozoren do belkast, gost mukus podoben jajčnemu beljaku. Mukus zdrsne nazaj in se nabira v grlu. Zamašen nos. Vodeno solzenje. Napadi kihanja. Izguba vonja in okusa. Vročinski mehurček. Razpokane in suhe ustnice. Ne prenese tolažbe.
Pulsatilla pratensis
Blag, gost, rumeno zelen nazalni izloček. Spreminjanje simptomov. Muhavost, jokavost, potrebuje tolažbo. Nos je izmenično zamašen (bolj v toplem prostoru) ali teče iz njega (bolj na svežem zraku). Možna izguba okusa ali pa ima grenak okus pred in po jedi.
Nux vomica – Strychnos nux vomica
Občutek suhosti ali žgečanja v nosu. Nos izmenično zamašen (bolj ponoči) ali pa iz njega teče (bolj v toplem in po dnevi). Pogosto kihanje.Zjutraj veliko kiha, nos se odmaši, čez dan teče obilen izcedek, zvečer se nos ponovno zamaši. Simptomi slabši po jedi in zjutraj. Zmrzljiv, nervozen, siten. Glavobol.
Vir: The complete homeopathy handbook, Miranda Castro, Družinski homeopatski vodnik, Everybody’s guide to homeopathic medicines.
Opozorilo: Opisi homeopatskih zdravil in priporočila o uporabi so skrbno pripravljeni in preverjeni, vendar je odgovornost glede samozdravljenja na vaši strani. Ob najmanjših dvomih nikakor ne pomišljajte in le poiščite nasvet ali pomoč svojega zdravnika.
Čeprav homeopatska zdravila ne povzročajo stranskih učinkov, naj se nosečnice o morebitnem samozdravljenju posvetujejo s svojim zdravnikom.
Samozdravljenje s homeopatskimi zdravili se priporoča izključno ob lažjih težavah in preprostejših obolenjih. Kadar resneje zbolite, nemudoma poiščite medicinsko pomoč. V takih primerih je potrebno znanje strokovnjaka in laiki se je ne smejo lotevati na lastno pest. Homeopatska zdravila vam lahko pomagajo le toliko, da premostite čas, dokler ne pridete k zdravniku oz. zdravniku homeopatu, ki bo nato postopal z ustreznim zdravljenjem. Po morebitnem dogovoru z zdravnikom pa lahko homeopatsko zdravljenje nadaljujete tudi sami.