Vitamin B12 in duševno zdravje
Vitamin B12 ima ključno vlogo pri ohranjanju zdravja naših možganov in živčnega sistema. Pomanjkanje tega pomembnega vitamina se lahko kaže skozi različne simptome, kot so izmučenost, depresija, pogosti glavoboli, slabši spomin in splošno pomanjkanje energije. Te težave so pogostejše pri starejših osebah, veganih, bolniki z obolenji črevesja in/ali želodca, in tudi tistih, ki uživajo več alkohola. Do povečanih potreb po tem vitaminu pride v nosečnosti in pri dojenju, saj se ga nekaj prenese na plod, oziroma v mleko.
Pomanjkanje vitamina B12 vpliva na živčni sistem, kar lahko vodi do mravljinčenja in odrevenelosti v rokah in nogah. Prav tako lahko prispeva k razvoju slabokrvnosti in kronične utrujenosti, kar dolgoročno vpliva na kakovost življenja. Vitamin B12 podpira optimalno delovanje možganov in fizioloških funkcij, ki so ključne za psihološko zmogljivosti, kot so spomin, koncentracija in kognitivna ostrina.
Kadar je absorpcija vitaminov v črevesju oslabljena, se priporoča žvečenje tablet z visoko vsebnostjo vitamina B12. Na ta način vitamin prehaja skozi ustno sluznico, kar zagotavlja boljšo absorpcijo. Raziskave so pokazale, da visoki peroralni odmerki vitamina B12 učinkovito izboljšujejo slabokrvnost in nevrološke motnje.
Daleč najizdatnejši vir vitamina B12 so jetra, najdemo pa ga tudi v mišičnem mesu prežvekovalcev, ribah, jajcih, mleku in siru. Živila rastlinskega izvora vitamina B12 praktično ne vsebujejo – minimalne količine izvirajo iz biosinteze vitamina s strani bakterij v zemlji, ki se slučajno absorbira v rastline. Večje količine vitamina B12 lahko najdemo v živilih, ki so podvržena fermentaciji (tudi rastlinskih), ter v tistih, ki so s tem vitaminom obogatena med proizvodnjo, npr. v različnih obogatenih žitih za zajtrk.
Za zdravo telo in jasen um je zato pomembno redno skrbeti za zadosten vnos vitamina B12, bodisi z ustrezno prehrano ali s prehranskimi dopolnili, posebej za tiste, ki so bolj izpostavljeni tveganju pomanjkanja.Uporabniki morajo biti zato pozorni, da je vitamin B12 v prehranska dopolnila dodan v eni izmed aktivnih oblik, npr. kot cianokobalamin, hidroksikobalamin, metilkobalamin ali 5-deoksiadenozilkobalamin.