Zaščitimo svojo kožo pred sončnimi žarki
Sončnemu ultravijoličnemu (UV) sevanju nismo izpostavljeni le na obali in ob bazenu, temveč tudi pri vsakodnevnih opravilih, pri kolesarjenju ali pri hoji v šolo, pri rekreaciji in športu, pa tudi druženju na prostem s prijatelji in vrstniki, na pikniku, pri delu na vrtu, itd. Žal pa ima sonce poleg koristnih učinkov, kot so nastanek vitamina D, dobro počutje, svetloba in toplota, tudi škodljive učinke na naše zdravje.
Izpostavljanje soncu v zmernih količinah je lahko za naše telo koristno, saj se takrat v naši koži tvori vitamin D. Naše telo samo tvori dovolj vitamina D, če nekajkrat na teden po približno 15 minut soncu izpostavljamo obraz, roke in dekolte ali druge dele kože. Predvsem je tu pomembno poudariti, da daljše izpostavljanje soncu ni potrebno in predstavlja tveganje za nastanek poškodb kože, zato moramo vedno poskrbeti za ustrezno zaščito v obliki oblačil ali krem z zaščitnimi faktorji.
Ko je govora o soncu in zaščitnih faktorjih, so pogosto omenjeni UVA- in UVB-žarki. UV-žarki predstavljajo 5 % sončnih žarkov, ki dosežejo Zemljo, vendar pa so ti izredno močni. Obstaja več vrst žarkov. Medtem ko UVC-žarke blokira ozonski plašč, UVA- in UVB-žarki dosežejo Zemljo in učinkujejo na kožo.
UVB-žarki prodirajo v našo povrhnjico, kjer spodbujajo nastajanje melanina in sintezo vitamina D. Steklo in oblaki jih zaustavijo, prevelika izpostavljenost pa lahko povzroči sončne opekline, alergijske reakcije in določene oblike kožnega raka.
UVA-žarki so prisotni vse leto, tudi v oblačnih dneh. V nasprotju z UVB-žarki so neboleči in prodirajo v globlje plasti kože, v usnjico. Spodbujajo hitro porjavitev, vendar ker tvorijo proste radikale, dolgoročno lahko povzročijo prezgodnje staranje kože in njene poškodbe. Ta postane suha, usnjata, neprožna in nagubana, pogosto so opazne tudi nepravilne pigmentacije. UVA-žarki so lahko tudi vzrok za pojav alergije na sonce in različnih oblik kožnega raka.
Kožo je potrebno zaščititi tako pred UVA- kot tudi UVB- žarki, saj lahko oboji povzročajo poškodbe kože in celo razvoj kožnega raka.
Kako pa se lahko zaščitimo pred sončnimi žarki in še zmeraj uživamo na prostem?
Ne sončimo se namerno! Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) zaključuje, da ni dvoma, da nam malo izpostavljanja soncu koristi in hkrati poudarja, da za vzdrževanje ustreznega nivoja vitamina D v telesu v poletnem času zadostuje že 5 do 15 minut izpostavljanja soncu na sicer že izpostavljenih delih telesa (obraz, dlani, roke) dva do trikrat tedensko.
Omejimo izpostavljanje soncu med 10. in 16. uro! Takrat je moč UV sevanja največja, zato če se le da, ta čas preživimo v senci.
Izberimo primerna oblačila in pokrivala! Kadar se ne moremo umakniti v senco, nas najbolje zaščitijo lahka, ohlapna, gosto tkana oblačila. Glavo si zaščitimo s širokokrajnim klobukom ali kapo s ščitnikom, s podaljškom za zaščito uhljev in vratu.
Zaščitimo svoje oči! Zaščitimo oči s sončnimi očali ustrezne kakovosti (CE, UV400) in oblike, ki onemogoča dostop sončnega sevanja v oči tudi s strani.
Pijmo dovolj tekočine! Ko se potimo, še dodatno izgubljamo tekočino iz telesa, zato moramo poskrbeti za ustrezno nadomeščanje. To je še predvsem pomembno pri otrocih.
Kot dodatno zaščito uporabimo kemične varovalne pripravke! Kemični varovalni pripravki za zaščito pred soncem (kreme, geli, itd.) služijo le kot dodatna zaščita na predelih, ki jih ni mogoče zaščititi na naravne načine in niso namenjeni podaljševanju izpostavljanja soncu. Zagotavljati morajo širokospektralno zaščito (pred UVA in UVB žarki) s sončnim zaščitnim faktorjem (SZF oz. angl. SPF) 30 ali več. Pomembna je zadostna količina nanosa – 5 ml oz. 1 čajna žlička na vsako okončino, prednjo in zadnjo stran trupa ter glavo, ter pogostost nanašanja. Z zaščitno kremo se namažemo 30 minut preden gremo na sonce, ko je koža še hladna in suha. Pri tem ne smemo pozabiti na čelo, ustnice, ušesa, veke, nos, vrat in dekolte ter kožo pod naramnicami kopalk ali obleke. Kremo ponovno uporabimo vsaki 2 uri oz. pogosteje po kopanju, močnem potenju, brisanju itd.
V Lekarni Ig posebno skrb namenimo izbiri ustreznih krem z zaščitnimi faktorji, saj niso vsi faktorji enako učinkoviti in varni.
Na trgu obstajajo številni izdelki z zaščitnimi faktorji, ki s svojimi sestavinami ne nudijo zadostne zaščite, ali pa vsebujejo snovi, ki kožo dražijo in povzročajo alergije. Nekateri izdelki vsebujejo snovi, ki se absorbirajo v telo , se kopičijo v spolnih žlezah ali v ščitnici in na dolgi rok lahko povzročajo celo neplodnost.
Pri zaščitnih sredstvih naj ne bo cena in znamka tista, ki vas prepriča. Če vas skrbi zdravje vaše kože zaradi vpliva sonca, bodite skrbni tudi pri izbiri primerne zaščite, ki jo nanesete nanjo.
V Lekarni Ig vedno natančno proučimo sestavo sončnih zaščitnih krem in imamo v naši ponudbi le varno in zanesljivo zaščito pred soncem.
Če želite o sončnih faktorjih več informacij, vas vabimo, da nas obiščete.