Izberite varne in učinkovite izdelke za zaščito pred soncem!
Čedalje bolj smo ozaveščeni o pomenu zaščite pred soncem in uporabi sončnih krem. Dolgotrajna izpostavljenost kože sončnim žarkom vodi do poškodb kože, fotostaranja, pojava »starostnih« peg in v skrajnem primeru tudi do pojava kožnega raka. Po drugi strani pa lahko sončne kreme vsebujejo tudi nekakovostne UV-filtre, ki:
- lahko pod vplivom svetlobe na koži razpadejo in povzročajo alergijske reakcije,
- se lahko absorbirajo skozi kožo in motijo delovanje hormonov,
- se celo kopičijo v nekaterih organih ali
- so škodljivi za okolje.
Zato je pomembno, da poiščemo izdelke za zaščito pred soncem, ki so varni, učinkoviti in prijetni za uporabo.
ZAŠČITA PRED UVA IN UVB SEVANJEM
Krema za zaščito pred soncem nas mora ščititi tako pred UVA in UVB žarki. Zakaj je to pomembno? UVB žarki so tisti, ki povzročajo sončne opekline in smo jim najbolj izpostavljeni v poletnih mesecih, medtem ko UVA žarki prodirajo tudi skozi oblake in okna, zato je pomembno, da se pred njimi ustrezno zaščitimo skozi vse leto. Ravno UVA žarki so odgovorni za staranje, nastanek lis na koži in druge poškodbe kože. Večina UV-filtrov, ki ščitijo kožo pred UVA žarki, ščitijo pred kratkimi in dolgimi UVA žarki, niso pa učinkoviti proti ultradolgim UVA žarkom. Zato bodimo pri izbiri kreme za zaščito pred soncem pozorni, da vsebuje novejše UV-filtre, kot je npr. mexoryl 400, ki ščiti tudi pred ultra-dolgimi UVA žarki.
VARNOST UV FILTROV
V sončnih kremah lahko najdemo različne UV-filtre, ki so sicer učinkoviti, niso pa nujno tudi varni za nas in okolje. Predvsem je to pomembno pri občutljivi koži najmlajših. Otrok in dojenčkov nikoli ne izpostavljajmo soncu predolgo časa in nezaščitene. V poletnih mesecih, ko pa se temu ne moremo izogniti, raje izberimo varne izdelke za zaščito pred soncem narejene prav posebno za otroke. Posezimo po izdelkih, ki vsebujejo novejše UV-filtre, ki ne prehajajo kože in ne povzročajo alergijskih reakcij, kot so npr. Tinosorb S, Tinosorb M, drometrizol trisiloksan ali tereftaliden dikafra sulfonska kislina. Še posebej je dobro biti pozoren pri UV-filtrih, ki niso varni, npr. 4-MBC, BP-3, 3-BC, Etilheksil metoksicinamat, Etilheksildimetil p-aminobenzojska kislina, oktokrilen, homosalat ali BP-4. Te filtri so nevarni ali pa so varni samo do določene vsebnosti, zato se raje izogibajmo krem, ki jih vsebujejo.
KAJ NAJ ŠE PRIČAKUJEMO OD KVALITETNE KREME ZA SONČENJE?
Da bomo kremo za zaščito pred soncem redno uporabljali, je pomembno da je le-ta prijetna za uporabo. Izberimo kremo, ki se obdrži na koži in je odporna na vodo, znoj ali pesek, da nam po nanosu ne zaide v oči in povzroča draženja. Prav tako bomo sončno kremo bolj dosledno uporabljali, če je lepo mazljiva in nemastna, kar še posebno velja za kreme za obraz.
Vas zanima kje lahko najdete izdelke za zaščito pred soncem, ki so varni za nas in naše najmlajše? Ki lahko zaščitijo pred celotnim spektrom UV-sevanja, hkrati pa so še vedno prijetni za vsakodnevno uporabo?
Preverite ponudbo varne in učinkovite sončne kozmetike v naši Prvi naravni lekarni.