Poskrbimo za zdravje las in lasišča
Lasje so pomemben del naše samopodobe. So naš okras in ponos. Tega se največkrat zavemo šele, ko nastopijo težave. Zdravo lasišče in zdravi lasje so pomembni za vsakega posameznika in njegovo podobo. Kot okvir obraza predstavljajo hitro viden in očiten znak našega splošnega počutja in zdravja, zato je njihova nega in zdravljenje pomemben del skrbi za osebno higieno in zdravje.
Čeprav mnogi dojemajo izgubo las kot zgolj vizualen problem posameznika, lahko to stanje bistveno vpliva na samopodobo, mentalno zdravje in posledično celotno zdravje bolnika. Lahko je tudi pokazatelj porušenega ravnovesja v organizmu in/ali nastanka neke druge bolezni.
ZGRADBA IN RAST LAS
Lasni mešiček oz. folikel je vdolbina iz katere izrašča lasno steblo. Las je v spodnjem delu folikla priraščen z lasno čebulico, katera je rahlo odebeljena, v njej pa poteka intenzivna delitev celic. Lasno steblo je zgrajeno iz treh plasti: iz luskaste povrhnjice, ki jo imenujemo tudi lasna kutikula, iz vmesne lasne skorje (korteks) in lasne sredice (medula). Posamezni las sestoji iz približno 80 odstotkov iz keratina, 10 do 15 odstotkov vode, preostalo so pigmenti, minerali in lipidi (maščobe).
Dolžina las je odvisna od dolžine faze rasti, v kateri poteka intenzivna rast t.i. anagene faze. Traja lahko od 2 do 8 let in je najbolj občutljiva na zunanje in notranje dejavnike. Od 75 do 85 % las je v anageni fazi. Sledi ji katagena faza, faza umirjene rasti, ki traja od 1 do 4 tednov. V katageni fazi je okrog 2% las. V telogeni fazi las preneha rasti, izpade in naredi prostor za nov las, kar traja od 2 do 4 mesecev. Od 15 do 18 % las je v telogeni fazi rasti. Povprečna življenjska doba lasu je 5 let, lasni mešiček pa lahko v življenju posameznika proizvede do okoli 25 las, ki rastejo s hitrostjo pribl. 12 cm na leto .
IZPADANJE LAS
Vzrokov za povečano izpadanje las je lahko veliko. Izguba las je lahko trajna ali začasna. Lahko prizadene vse lasišče ali je omejena na določen predel lasišča.
Vzroka izpadanja las ni vedno preprosto ugotoviti, saj lasje lahko izpadajo zaradi številnih vzrokov, nekateri so posledice prirojenih lastnosti, nekaterih bolezenskih stanj, hormonskih dogajanj, spet drugi so lahko tudi kozmetične narave. Zdravila, ki jih v nekaterih primerih predpisujemo in uporabljamo, niso vsemogoča in včasih v boju proti naravi ne dovolj učinkovita.
V vrste bolezenske plešavosti prištevamo moško oz. androgeno plešavost (lasje začnejo izpadati na sprednjem delu lasišča in na vrhu glave, hkrati pa se redčijo na temenu; največkrat dedna), androgeno plešavost pri ženskah (najpogosteje na temenu; nikoli ne vodi v popolno plešavost), alopecijo areato oz. krožno izpadanje las (avtoimunska bolezen z značilnimi okroglimi lisami v velikosti kovanca na lasišču; nepoznan vzrok; večinoma se spontano pozdravi v nekaj mesecih) in brazgotinsko alopecijo (posledica uničenja lasnih mešičkov zaradi vnetnega brazgotinjenja v koži lasišča; brez možnosti za ponovno rast las).
POMOČ PRI IZPADANJU LAS
Za zdravo lasišče velja, da ne potrebujemo rednega pranja las, prav tako pa lasje ne izpadajo pretirano. Da pa bi lahko obdržali čim boljši status našega lasišča, moramo redno poskrbeti predvsem za svojo prehrano in paziti, da nismo pogosto v stresu. Prepogost stres lahko kljub zdravi prehrani odločilno vpliva izpadanje las in s časom lahko poškodujemo naše lasišče.
Ob težavah z redčenjem oz. izpadanjem las moramo dati poudarek predvsem vitaminom in mineralom, ki krepijo lasno korenino. Svetujemo prehranska dopolnila v obliki tablet ali kapsul, ki pogosto vsebujejo vitamine B-kompleksa, folno kislino, inozitol, železo, cink, baker, silicij in aminokisline. Z njimi lasem zagotovimo ustrezno prehrano in gradnike za čvrste in zdrave lase. Kombiniramo jih s kozmetičnimi ali galenskimi izdelki (v obliki šamponov, losjonov, čistilnih pen in ampul za intenzivne tretmaje).
Zdravi lasje so ponos vsake ženske in moškega, ki redno skrbi za svoje lasišče, bistveno pa je, da se s problemom soočimo pravočasno. V primeru težav priporočamo zdrav življenjski slog z uravnoteženo, z minerali in vitamini bogato prehrano.
Dr. Bohm tablete za kožo, lase in nohte
Dr. Böhm tablete za kožo, lase in nohte podpirajo naravne procese obnove kože, las in nohtov. Podpirajo lepoto od znotraj.
Dr. Böhm Tablete za kožo, lase in nohte pomagajo ohranjati zdravo kožo (biotin in cink) in normalno trde nohte (cink in selen). Tablete vsebujejo tudi silicijevo prst in visokokakovosten izvleček prosa, ki sta bogata s silicijem – ključno sestavino vseh celic kože, las in nohtov.