Koristni napotki za učinkovito uporabo homeopatskih zdravil
Homeopatska zdravila so naravna zdravila, večinoma rastlinskega, živalskega ali mineralnega izvora. V lekarnah se dobijo brez recepta ali pa na recept zdravnika homeopata. Izdajamo jih lahko le magistri farmacije z dodatnim znanjem s področja homeopatije. V Lekarni Ig vam nudimo vsa homeopatska zdravila, registrirana v Sloveniji, ves odpiralni čas naše lekarne in v naši spletni lekarni https://prva-naravna-lekarna.si/.
-
Kdaj je primerno samozdravljenje s homeopatijo in kdaj obiskati zdravnika homeopata?
Samozdravljenje s homeopatijo se priporoča ob blažjih, akutnih težavah. Pri resnejših in dolgo trajajočih, kroničnih zdravstvenih težavah je potrebno poiskati pomoč pri zdravniku homeopatu, ki bo poiskal lastno, konstitucijsko zdravilo.
-
Na kaj moramo biti pozorni pri izbiri homeopatskega zdravila?
Homeopatsko zdravljenje temelji na Prvem homeopatskem zakonu, ki pravi, da se podobno zdravi s podobnim. To pomeni, da bo homeopatsko zdravilo pomagalo pri določeni težavi, če bo pravilno izbrano. Pravilno izbrano homeopatsko zdravilo je tisto, pri katerem se njegova slika, opisana v Materi medici, ujema s sliko težav pri bolni osebi.
Če zdravilo ni pravilno izbrano in ne učinkuje, mi pa vseeno nadaljujemo z uživanjem tega zdravila, se nam lahko, ni pa nujno, pojavijo simptomi, opisani v sliki tega homeopatskega zdravila. To strokovno imenujemo »preizkušanje zdravila«. Zato je nujno, da pred izbiro zdravila zberemo čim več informaciji o bolni osebi in bolezni in sicer z natančnim opazovanjem oz. izpraševanjem bolne osebe. Vse zbrane informacije se združi v celostno sliko težav bolne osebe:
- Vzrok za nastanek težav (temperaturne spremembe, šok, poškodba)
- Fizične spremembe (telesni simptomi: bruhanje, bolečine, kašelj), čustvene spremembe (jeza, žalost, nemir, strah) in mentalne spremembe (motnje pozornosti in koncentracije, razdražljivost), ki odstopajo od »normalnega oz. običajnega« stanja
- Dejavniki izboljšanja in poslabšanja stanja (lega telesa, temperatura okolja)
Zakaj je vse to potrebno? Ker homeopatija ne zdravi bolezni, ampak bolnika kot celoto. Homeopatsko zdravilo, ki je pomagalo znancu z enako diagnozo, ni nujno, da bo pomagalo tudi nam, saj vsak preboleva bolezen na svoj način.
Največjo pozornost se nameni jasnim in močno izraženim simptomom, zlasti če so nenavadni.
Slike homeopatskih zdravil so opisane v naši spletni lekarni in v raznih priročnikih o homeopatiji npr. Družinski homeopatski vodnik, Homeopatija za domačo uporabo.
-
Katero potenco homeopatskega zdravila izbrati?
Samozdravljenju so namenjena homeopatska zdravila v nizkih in srednjih potencah (C6, C9, C12, C15, C30). Blažje bolezenske težave, ko so simptomi bolj izraziti na fizičnem nivoju, se zdravi z nižjimi potencami, burnejše procese pa z višjimi. Kadar nismo prepričani, da je zdravilo pravo, se raje odločimo za nižje potence. Visoke potence (C200, M, LM ali Q) uporabljajo zdravniki homeopati, saj delujejo zelo močno in dolgotrajno.
-
Kaj je sidrom začetnega poslabšanja?
Možno je, da se v prvih dneh po začetku zdravljenja, pojavijo blagi, a neškodljivi simptomi (npr.: zaspanost). Govorimo o začetnem poslabšanju, ki pa je dober znak in kaže na aktivacijo obrambnega mehanizma v telesu.
-
Koliko časa traja zdravljenje s homeopatskimi zdravili?
Zdravljenje traja odvisno od posameznika in njegovega stanja. Na splošno velja, da lahko v akutnih stanjih pričakujemo hiter odziv (v 48 urah), pri kroničnih stanjih traja lahko zdravljenje lahko tudi nekaj let. Homeopatsko zdravljenje se zaključi, ko se bolnik počuti spet dobro.
-
Kako pravilno jemljemo homeopatska zdravila in čemu se izogibamo?
Običajen odmerek (5 kroglic ali 5 kapljic) se odmeri pod jezik. Pri kompleksih homeopatskih zdravilih je odmerek večji (10 kroglic, 10 kapljic). Zdravil se ne sme uživati sočasno s hrano. Med uživanjem hrane in zdravila mora miniti približno 20 minut. Enako velja tudi za umivanje zob in kajenje. Sočasno se lahko pije voda. Če jemljemo klasična zdravila, jih vzamemo uro pred ali po zaužitju homeopatskega zdravila.
Med homeopatskim zdravljenjem naj bi se izogibali uživanju kamiličnega in metinega čaja, mentolu (bonboni, žvečilni, zobne paste) ter kofeina. Prav tako v tem času ne uporabljamo mazil, ki vsebujejo mentol ali kafro in ne vdihujemo močnih eteričnih olj. Omenjene snovi lahko izničijo ali oslabijo učinek homeopatskih zdravil. Zato priporočamo zobno pasto primerno ob homeopatskem zdravljenju.
Ponovni odmerek zdravila se vzame šele takrat, ko se enaki simptomi ponovijo oz. učinek izzveni. Tudi prepogosto odmerjanje lahko vodi v prej omenjeno preizkušanje zdravila. Zato v homeopatiji ni predpisanih shem doziranja. Če po 3-4 odmerkih ni izboljšanja, verjetno ni bilo pravilno izbrano in je potrebno poiskati ustreznejše zdravilo. Novo zdravilo je potrebno izbrati tudi, če se bolezenski simptomi spremenijo.
-
Kako shranjujemo homeopatska zdravila?
Homeopatska zdravila se shranjujejo ločeno od močnih vonjav (eterična olja, parfumi) in močnih elektromagnetnih valovanj (TV, računalnik, mobilni telefoni, elektronske naprave).
*********************
Svetovanje o homeopatskih zdravilih – naročite se
Svetovanje za uporabo homeopatskih zdravil potrebuje svoj čas. Za izbiro pravega zdravila je ključen izčrpen pogovor o simptomih. Homeopatija je namreč celosten sistem zdravljenja in zahteva individualen pristop k zdravljenju vsakega posameznika, saj so za bolnike z enakimi bolezenskimi znaki primerna povsem različna homeopatska zdravila. Zato se za pravilno izbiro homeopatskega zdravila vedno osredotočimo na vsaj tri zanesljive znake bolezni, ki so nenavadni in za bolnika specifični. Pomembni so tudi dejavniki izboljšanja ali poslabšanja simptomov, odziv in počutje bolnika, pa tudi vzrok za nastanek bolezni.
V naši lekarni imamo v ta namen ločen prostor za svetovanje, kjer se posvetimo le vam:
– pri pogovoru zagotavljamo zasebnost,
– svetovanje poteka v mirnem in prijetnem okolju.
Svetujemo vam magistri farmaciji z dodatnimi znanji s področja homeopatije, ki smo uposbobljeni za svetovanje pri akutnih boleznih in težavah (npr. bradavice, potovalna slabost, piki insektov, tudi ponavljajoča vnetja ušes ipd.).
*Svetovanja glede kroničnih bolezni so v domeni zdravnikov homeopatov.
KJE: Lekarna Ig, Banija 4, Ig
KDAJ: po predhodnem naročilu
TRAJANJE POSVETA: okvirno 30 minut
KONTAKT: info@lekarna-ig.si ali 01 280 2376 (Lekarna Ig)
Storitev je plačljiva.