Zaščita pred klopi
S pričetkom toplejšega vremena so zopet na pohodu klopi, ki pa so lahko zelo nevarni. Okuženi klopi lahko z vbodom prenašajo bolezni. V Sloveniji sta najpogostejši Lymska borelioza (letno se okuži 4000 ljudi) in klopni meningoencefalitis, (letno zboli najmanj 100 ljudi).
Klopi običajno živijo 2 do 4 leta. Njihova pot se začne v jajčecu, nato se izleže ličinka, ki se levi v nimfo, ta pa v odraslega klopa. Za svoj razvoj potrebujejo kri in se tako brez gostitelja ne morejo preobraziti v odraslo žival.
Klope je možno najti povsod v Sloveniji. V mrzlih zimskih mesecih se nahajajo med listjem, v skorji dreves ali pri tleh. Aktivni postanejo spomladi, ko temperature narastejo nad 5 °C, in navadno vztrajajo od aprila do oktobra.
Pripravili smo vam nekaj koristnih nasvetov, kako se ustrezno zaščititi pred klopi:
- V naravo se odpravimo primerno oblečeni. Priporočljiva so svetla oblačila, da se lahko klopa čim prej opazi, in oblačila, ki pokrijejo čim več kože (dolgi rokavi, dolge hlače, zaprta obutev, pokrivalo za glavo). Klopi se najraje zadržujejo v gozdni podrasti in visoki travi, zato se sprehajamo po poteh.
- Uporabimo repelent (sredstvo za odganjanje klopov). Primerni so naravni repelenti (dalmatinski bolhač) in sintetični repelenti, ki jih lahko nanašamo samo na oblačila.
- Pregledujemo se. Že med sprehodom pogosto pregledujemo obleko in odkrite dele telesa za morebitnim klopom. Po prihodu domov temeljito pregledamo celo telo, predvsem predele dimelj, pazduh in lasišča, se stuširamo in operemo nošena oblačila.
- S cepljenjem se lahko učinkovito zaščitimo proti klopnemu meningoencefalitisu.
V primeru, da opazimo prisesanega klopa:
- Klopa čim prej odstranimo, najbolje v prvih 24 urah, saj tako zmanjšamo možnosti za okužbo z Lymsko boreliozo.
- Odstranimo ga s primernim pripomočkom, ki klopa ne stisne, temveč varno odstrani (npr. Tick Twister). S pripomočkom ga primemo oz. zajamemo tesno ob koži in ga nežno odvrtimo. V primeru, da nam del klopa ostane v koži le nekaj dni počakamo, da telo samo odstrani »tujek«. Odstranjenega klopa tudi ustrezno uničimo, saj s tem preprečimo, da bi si ponovno poiskal gostitelja.
- Mesto vboda razkužimo z blagim razkužilom. Zaradi morebitne alergijske reakcije na klopovo slino, lahko nastane oteklina in srbenje, ki izzvenita v naslednjih nekaj dneh.
- Klopa NE polivamo s tekočinami (olje, alkohol), NE gnetemo, NE stiskamo, NE odstranjujemo s prsti, saj bo tako, zaradi nastalega stresa, še prej izbruhal okuženo vsebino v naše telo.
- Po vbodu več tednov pozorno spremljajmo kožo in svoje počutje. V primeru, da na koži opazite neboleče rdečine v obliki obroča, ki se širijo navzven v sredini pa bledijo (znak Lymske borelioze) ali se pojavijo gripi podobni simptomi, kot so slabo počutje, glavobol, bolečine v mišicah, vročina in utrujenost (znak klopnega meningoencefalitisa), nemudoma obiščite zdravnika!