Kako si lahko pomagamo pri potovalni in morski bolezni?
Potovalna bolezen je skupek neprijetnih simptomov, ki se pojavijo med vožnjo. Kažejo se kot slabost, bruhanje, pridruži pa se lahko še vrtoglavica ali celo glavobol.
Pri teh težavah si lahko pomagamo na najrazličnejše načine. Vsem pripravkom je skupno, da jih jih je treba začeti jemati po ure pred potjo – če je potrebno, pa tudi med samim potovanjem.
- Z zdravilom, ki vsebuje dimenhidrinat. Ni primeren za otroke pod 6 let starosti, nosečnice in doječe matere, medtem ko je za starejšo populacijo potrebna previdnost. Neprijeten stranski učinek je zaspanost.
- Ingverjev izvleček – ni primeren za otroke pod 3 leta starosti in v primeru žolčnih kamnov.
- Zapestnice, ki delujejo na osnovi akupresure, primerne so za vse oblike slabosti in za kogarkoli. Namestimo jih na zapestja 2-5 minut pred pričetkom potovanja
- Homeopatija
Cocculus je osnovno zdraviloo za različne oblike potovalne bolezni, najsi gre za potovanje z vlakom, avtom ali letalom. Bolniku predstavlja problem že najmanjše guganje ali gibanje. Slabost se včasih pojavi že ob gledanju avtomobilov, ki se vozijo mimo ali ladje, ki se premika. Na potovanju se pojavijo driska, slabost in glavobol v zatilju, predvsem če poteka vožnja po zelo ovinkasti cesti. Bolniku je najbolj slabo ob nenavadnih sunkovitih gibih, ki jih ne more kontrolirati. Slabo mu je že ob pogledu ali vonju hrane.
Zdravilo je primerno za bolnike z vrtoglavico med vožnjo po luknjastih odsekih ceste, s pogostim spahovanjem in slabostjo, ki se lahko nadaljuje v silovito bruhanje, ki ne preneha tudi, ko je želodec čisto prazen. Bolnik je preobčutljiv na vse zunanje dražljaje (dotik, svetloba, vonjave, zvoki). V ušesih mu lahko zvoni, pojavi se lahko hud glavobol. Običajno imajo te težave nepotrpežljivi, energični in razdražljivi ljudje, ki so hitre jeze.
To zdravilo uporabimo pri ljudeh, ki so občutljivi na vonj bencina ali nafte. Najbolj učinkovit pri težavah zaradi hitrega vzpenjanja in spuščanja. Bolniku se stanje izboljša, kadar nekaj zaužije. Bolnik ne mara svežega zraka. Kljub slabosti ni pretirano bled. Pomaga tudi otrokom, ki imajo težave v šoli, ker jim je po vožnji s šolskim avtobusom vedno slabo. Primeren je tudi pri vrtoglavicah, ki nastanejo pri hitrem vstajanju.
Zdravilo je primerno pri slabosti, bruhanju in vrtoglavici pri vožnji z ladjo. Bolnik ima vrtoglavico z mrtvaško bledico obraza. Telo prekriva mrzel pot. Bolniku pomaga svež hladen zrak in zaprte oči.
Za Boraks je značilna slabost oziroma vrtoglavica pri spremembi višinske razlike, še zlasti pri spuščanju navzdol (vožnja z avtom po klancu navzdol, nekontroliran spust letala, spuščanje v dvigalu ipd.). Bolnik je napet in zelo občutljiv na hrup.
Več o teh zdravilih si lahko preberete na naši spletni Prvi naravni lekarni pri posameznih zdravilih. Še zlasti koristni pri izbiri pravega homeopatskega zdravila sta rubriki Poslabšanje/Izboljšanje.
Vir: Lidija Blažič, mag. farm., Indira Zanaco, mag. farm., Družinki homeopatski vodnik; 2011.
***
Opozorilo: Opisi homeopatskih zdravil in priporočila o uporabi so skrbno pripravljeni in preverjeni, vendar je odgovornost glede samozdravljenja na vaši strani. Ob najmanjših dvomih nikakor ne pomišljajte in le poiščite nasvet ali pomoč svojega zdravnika.
Čeprav homeopatska zdravila ne povzročajo stranskih učinkov, naj se nosečnice o morebitnem samozdravljenju posvetujejo s svojim zdravnikom.
Samozdravljenje s homeopatskimi zdravili se priporoča izključno ob lažjih težavah in preprostejših obolenjih. Kadar resneje zbolite, nemudoma poiščite medicinsko pomoč. V takih primerih je potrebno znanje strokovnjaka in laiki se je ne smejo lotevati na lastno pest. Homeopatska zdravila vam lahko pomagajo le toliko, da premostite čas, dokler ne pridete k zdravniku oz. zdravniku homeopatu, ki bo nato postopal z ustreznim zdravljenjem. Po morebitnem dogovoru z zdravnikom pa lahko homeopatsko zdravljenje nadaljujete tudi sami.