Spodbudimo izkašljevanje s homeopatijo
Najpogostejši vzrok za kašelj so virusne in bakterijske okužbe, ki se kažejo kot prehlad, bronhitis, pljučnica ali bronhiolitis. Moker kašelj se običajno razvije iz suhega v nekaj dneh. Ob takem kašlju se pospešeno odstranjuje odvečna sluz iz dihalnih poti. Zato se kašlja v tem primeru ne preprečuje, ampak je priporočljivo lajšati izkašljevanje.
SULFUR je primeren pri pekočem občutku v prsih. Zaradi občutka teže težko diha. V prsih je slišati hropenje. Kašelj nima prave moči. Izpljunek je zelenkast, gnojen in sladkastega okusa. Prsi občasno preplavi val toplote, ki se širi proti glavi. Usta so suha in oseba je žejna. Bolje je na svežem zraku, slabše dopoldne okoli 11. ure in ponoči v topli postelji.
PULSATILLA se uporablja, ko se oseba zaradi suhega in dražečega kašlja ponoči prebuja, zjutraj pa kašelj postane produktiven. Zlasti zjutraj oseba izkašljuje veliko rumene do rumeno-zelene redke sluzi, grenkega okusa. Občasno se pojavi v prsnem košu občutek pritiska ali ostra bolečina. Na svežem hladnem zraku je lažje.
PHOSPHORUS se svetuje pri kašlju, ki ga spremlja pekoča bolečina, občutek vročine v prsnem košu, občutek utesnjenosti in teže v prsih. Dihanje lahko postane zato pospešeno in težavno. Kašelj je izčrpavajoč. Oseba izkašljuje majhne količine žilave rumeno-zelene, tudi krvave sluzi. V ustih se pojavi sladkoben okus. Oseba je občutljiva na zunanje dražljaje in nenadne spremembe temperature. Kašelj spremlja tudi zelo boleče žrelo in hripavost.
KALIUM BICHROMICUM se uporablja, ko osebi polzi izcedek po zadnji strani nosne votline navzdol in povzroča dražeč kašelj. Ker je sluz gosta, lepljiva kot žvečilni gumi, se jo zjutraj težko izkašlja. Izloček je lahko rumen, zelen ali bel in se izloča v koščkih. Grlo je suho. Pljuča so razbolela.
IPECACUANHA je primerna za vlažen globok kašelj z glasnim hropenjem sluzi v prsih. Lahko pa tudi za suh, dušeč kašelj. Oseba ima občutek stisnjenosti prsnega koša. Z vsakim vdihom mora oseba zakašljati. Napad kašlja se pojavi nenadoma, običajno ponoči, kajti topel, zadušljiv zrak v sobi poslabša stanje. Ob napadu kašlja oseba lahko pomodri v obraz. Izkašljuje velike količine mehurjaste sluzi. Med kašljanjem je osebi lahko slabo in bruha. Bruhanje slabosti ne olajša. Zdravilo je primerno tudi pri oslovskem kašlju.
SILICEA je odlično zdravilo za dolgotrajen zimski kašelj. Kašelj je močnejši zjutraj in na mrzlem. Izločki so gosti in rumeni. Kašelj lahko spremlja tudi vnetje sinusov. Oseba je zmrzljiva in ne prenese prepiha. Stalno išče toploto – topla oblačila, tople pijače. Roke in noge so mrzle, prekrite s hladnim potom neprijetnega vonja.
Ob mokrem kašlju si lahko pomagate tudi tako, da pijete čim več tekočine, prostori, v katerih se zadržujete, naj bodo primerno vlažni, za vlaženje dihalnih poti uporabljajte inhalacije. Ko kašljate, se ne zadržujte med kadilci in čim manj časa na hladnem in onesnaženem zraku. Poskrbeti je potrebno tudi za ustrezno higieno kašlja.
Zastajanje sluzi zaradi oslabljenega refleksa kašlja ali nastajanje goste sluzi je dejavnik tveganja za napredovanje bolezni. Če dihanje postane oteženo, pospešeno ali pa se v izkašljani sluzi pojavi kri, je nujen posvet z zdravnikom. Homeopatska zdravila pa se lahko še vedno uporabljajo ob konvencionalnem zdravljenju.
Vir: Lidija Blažič, Indira Zanco: Družinski homeopatski vodnik
Opozorilo: Opisi homeopatskih zdravil in priporočila o uporabi so skrbno pripravljeni in preverjeni, vendar je odgovornost glede samozdravljenja na vaši strani. Ob najmanjših dvomih nikakor ne pomišljajte in le poiščite nasvet ali pomoč svojega zdravnika.
Čeprav homeopatska zdravila ne povzročajo stranskih učinkov, naj se nosečnice o morebitnem samozdravljenju posvetujejo s svojim zdravnikom.
Samozdravljenje s homeopatskimi zdravili se priporoča izključno ob lažjih težavah in preprostejših obolenjih. Kadar resneje zbolite, nemudoma poiščite medicinsko pomoč. V takih primerih je potrebno znanje strokovnjaka in laiki se je ne smejo lotevati na lastno pest. Homeopatska zdravila vam lahko pomagajo le toliko, da premostite čas, dokler ne pridete k zdravniku oz. zdravniku homeopatu, ki bo nato postopal z ustreznim zdravljenjem. Po morebitnem dogovoru z zdravnikom pa lahko homeopatsko zdravljenje nadaljujete tudi sami.